136

השיח כלפי הבדואים הוא מפלצתי

קומץ עבריינים קיבל תהודה רחבה ומוגזמת אשר הכתימה אוכלוסייה שלמה, המוצגת כאלימה ונטולת רסן. מה שדרוש הוא קידום שותפות והידברות

פרופ' סראב אבו-רביעה | פורסם:01/12/2021
צילום: shutterstockרהט (צילום: shutterstock)
נולדתי בבאר שבע וגדלתי בה. למדתי בבית הספר היסודי תל שבע, שהיה אחד המובילים בנגב. כמוני למדו בו עוד עשרות ילדים ממשפחות ערביות שמוצאן מהדרום או שהגיעו מהצפון כדי להשתקע בעיר, למצוא עבודה ולחפש הזדמנויות טובות יותר מאלו הקיימות ביישובים הערביים – המוזנחים כבר שנים רבות על ידי ממשלות ישראל.
בשנות ה-80 נהגו ילדים רבים מבאר שבע להגיע לבית הספר בתל שבע בהסעות מאורגנות. לקראת המעבר לחטיבה העליונה, כשהנסיעות הפכו למתישות, רובם עברו ללמוד בבתי ספר בבאר שבע כדי להיות קרובים לבית. אף שבעיר קיימת אוכלוסייה לא מבוטלת של תושבים ערבים שלומדים וחיים בה, אין בה אף מסגרת חינוכית או תרבותית עבורם מלבד בית הספר הדו-לשוני שהוקם לפני כעשור.
אירועי השבועות האחרונים התסיסו את השיח הציבורי נגד האוכלוסייה הבדואית המתגוררת בדרום, שאנו וילדינו חלק ממנה. לצערי, קומץ קטן של עבריינים קיבל תהודה רחבה ומוגזמת אשר הכתימה אוכלוסייה שלמה העובדת ולומדת במוסדות האקדמיים והציבוריים בעיר, לצד האוכלוסייה היהודית.
השיח המסית והמפלצתי יצר מחדש דימוי של "ערבי" ובעיקר של "בדואי" כעבריין אלים ונטול רסן. לאוכלוסייה שלמה קשה עם זה. לאוכלוסייה שלמה שעובדת ולומדת ומתגוררת ברחבי העיר ובסביבותיה אין מענה. כאמא אני חרדה לגורל ילדיי. קשה לי לשלוח אותם לקניות או לשחק עם חברים מבלי שיעלה החשש שמא יותקפו בגלל שפתם או צבע עורם. זה לא העתיד שייחלתי לו בעיר הקרובה לליבי.
תמונה כללית
פרופ' סראב אבו רביעה-קווידר
בנעוריי חברותיי הקרובות היו ערביות ויהודיות. נהגנו לבקר אחת את השנייה, ובמהלך השנים נרקמו קשרים קרובים אפילו בין המשפחות. השיח המפלצת פרם את כל מה שנבנה כאן, באופן חסר אחריות, לאלפי סטודנטים ערבים שמתגוררים בנגב, אנשי ונשות רפואה ואקדמיה, עצמאים ועובדים אחרים הפוקדים מדי יום את העיר, למטרות לימודים או עבודה או סתם כדי לשבת בבית קפה בבאר שבע. הם מהווים את קהל היעד הגדול של בית החולים סורוקה, של מרכזי הקניות והבילויים.
אני קוראת למקבלי ההחלטות בעיר לייצר שיח של שותפות ולקדם יוזמות של הידברות, ולא לתת לקומץ להכתיב את סדר היום של אלו החפצים בחיים משותפים.
  • פרופ' סראב אבו-רביעה היא מרצה במחלקה לחינוך באוניברסיטת בן גוריון
מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com
לכתבה זו 136 תגובות
הוספת תגובה
136

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
124.

לייצר שיח של שותפות ולקדם יוזמות של הידברות. אבל השיח היא הבעיה הקטנה. הבעיה הגדולה זאת המציאות. ואת המציאות אפשר לפתור רק ברמה הלאומית, בשותפות עם מנהיגי הבדואים, אם יש כאלו.

123.

122.

מה עושים עם זה?

121.

They got a bad wrap because of a few bad apples.

120.

119.

הרוב הגדול הם פושעים, אלימים, פוגעים באחרים, ברכושם. הם מסתתרים בכלל האוכלוסייה, ומרגישים מקופחים ומסכנים. אין מקום לפושעים בינינו, יש להרחיקם מחיינו.

118.

יש שם הכול: מניסור עמודי חשמל והפלתם, נהיגה פרועה, התנכלות לבנות, פגיעה ברכוש, גניבה , שוד, ירי ולא תמיד באוויר, פרוטקשן, "חקלאות" קנאביס ועוד. הדרום הפך למערב פרוע עד כדי חשש מאבדן משילות. נכון מאלו שלא פשעו גם נפגעים אבל קודם כל צריך למגר את התופעה ומהר. מזדהה לגמרי עם תגובה 116.

117.

116.

מסכים בדבר אחד הייתה הזנחה אבל בעיית הבדואים קיימת שנים רבות ואלו ממש לא קומץ ,שודים מזויינים,הצקות לבנות בכל רחבי העיר אלו מקרים יומיומיים שקורים בשגרה ,מכות ,נסיעה פרועה בכבישים ,אבל לקבל כסף בדואר כל חודש זה לא מתפספס, הרבה מאד בדואים היום הם מחבלים שסוחרים בנשק ובסמים ,נוסעים על רכבי פאר שרק יכולתי לחלום עליהם אבל מזניחים את ילדיהם,למרות השקעה לא קטנה של המדינה ,כסף רב נשפך עליהם והם עדיין בוחרים לדבר על הזנחה אבל לא מוכנים מצד שני לעבור ליישובי קבע ולמעשה מחזיקים את כל שטחי הנגב ועושים שם ככול העולה על רוחם ,לצערי השיטה היחידה שהם מבינים זה כוח והרבה ,לא כולם כמובן ויש הרבה אנשים טובים ,אבל קומץ זה ממש ממש לא

115.

שטויות במיץ עגבניות אין דבר כזה קומץ זו גישה שמאלנית מתחסדת לסתימת פיות המצב הרבה יותר גרוע ממה שאתן חושבים והתופעה הזאת הרבה יותר רחבה ואם אכפת להם מה "קוצץ" שחתלוננו או יטפלו הבעייה חיים על חשבוננו חשמל על חשבון המדינה בנייה נרחבת פרוצה ללא גבולות השתלטות על שטחים תשלומים שוטפים לא משלמים חריגות בנייה גנבו. אמ"לח סמים בריונות סיכון חיי אדם בכבישים פגיעה ברכוש פרטי פרוטקשן וכו וכו אל תגידו קומץ כל יום שעובר יהיה קשה יותר לתקן חייבים לשנות גישה לתקנות לאכוף את החוקים ולהראות משילות תודו שאתם מפחדים מהם מודעת העולם רק אל תשכחו שהמדינה שלנו

114.

ה"קומץ" הזה ממרר את החיים של מאות אלפי בני אדם.

113.

אני גר בדרום כבר 10 שנים, אני מזועזע מהחוצפה של בני העדה שלך, אנשים משוללי רסן, עבריינים, מטרידים (גם אני הוטרדתי בתור גבר ע"י בדואי!), אלימים, ומאד עויינים! אני גם חושש מאד מהעובדה שרבים מעובדי סורוקה הם ערבים. כן זו האמת במציאות הנפיצה בה אנו חיים.

112.

ראינו את הקומץ השומר חומות..ועם כל הכבוד מי שזקוק אבנים אל אוטובוסים אלו ילדים..לא עבריינים..מה שמראה את הלך הרוח בחברה הבדואית

111.

110.

קומץ ? הצחקתם אותי...

109.

108.

עד שלא כל אבא יידע מה הבן שלו עושה , ויעניש אותו בכל צורה כולל לערב את המשטרה שבנו מעורב בדברים לו חוקיים אנחנו נמשיך להיות מוכתמים ובצדק .יש בעיה שעולה וגואה של התנהגות שלילית של בני העדה הבדואית , הם לא הרוב אבל הם לא מעט . דרוש טיפול מהשורש כולל לעשות מיפוי בין המשפחות ולראות מאיזה משפחות הפורעים האלה . עד אז כולנו נסבול ערבים כיהודים .

107.

הצעירים הבדואים מתנהגים באלימות ללא רסן כאילו הכל שייך להם, תוקפים בנות ,גונבים משתוללים בכביש והיד עוד נטויה. אומנם החברה הבדואית היא אלימה וברברית אך בתי המשפט והמשטרה אשמים לא פחות שאפשרו זאת במשך השנים. אין ברירה , צריך לבצע טיפול שורש אצל הבדואים לרסן את הברברים ואז הידברות והשקעות כלכליות וחינוכיות יגיעו.

106.

תמיד יש אנשים המתרצים עברינות בנימוקים כאלו ואחרים ומנסים להקטין מעשים אלו אתם מעניקים לפושעים אלו תמריץ אם לא ברור לכם

105.

כתושב הנגב מעל 45 שנה, ניתן פשוט לאפיין את המצב היום למצב שהיה לפני עשור ויותר. בשנים האחרונות הצעירים משבטי הבדויים לא נשמעים להורים, לשייחים וכל בעל השפעה לשעבר. הם הבינו מהוריהם המכובדים שניתן לגזול כל אדמה במרחב ולעשות כל בה כל רצונך , כי אין שלטון ואכיפה . משם התחילו להתפרע בכבישים , בשטחים, גילו את ההברחות, את הגידולים, את הנשק וכל דרך לעשות כסף בנוחות. נשואי מעורבים עם פלשתינים מחברון וסביבתה, מעזה ומסביבתה ואיחוד משפחות בהמשך הביאו אותם להיות חלק לא קטן , אוייבים למדינה וחלקם גם מחשיבים עצמם כפלשתינים???.?.מאיתנו תושבי הדרום הם קיבלו תמיד יחס מחבק, שותפים בעבודה במפעלי הנגב, חלק מכובד מהם הינם בעלי השכלה שאנו יכולים להתגאות בה,רופאים, רוקחים ,חוקרים ועוד . הגישה של השרים של היום המדברת על עוני והזנחה , טועים בענק, רובם כולל ככולם חיים טוב ואפילו טוב מאוד בזכות , הקצבאות ,ההשכלה וכמובן בעבודה ערכית ומכניסה ואל נשכח שחלקם חיים מצויין בזכות הפשיעה והפרוטקשן שבצידו. הם מאוד חכמים וחודרים לכל שטח הפקר בעיקר בפשיעה, אנו העם החכם , אך הכי תמים בהתנהגות כלפי האוכלוסיה.הגיע הזמן שנמשיל את השלטון הישראלי והיהודי במדינת ישראל וכל בני המיעוטים יהנו מזכויות שוות עם הבנה שזו מדינת היהודים.כפי שכולם מבקשים אזרחות בכל מדינה עם תהליך ארוך ולא קל וגם תושבי אותה מדינה מכבדת את השלטון בכל מדינה.

104.

בחברה שבטית הרוב הדומם לא רלוונטי. דרך אגב, גם בגרמניה רוב האוכלוסייה לא היתה נאצית אבל גם לא רלוונטית. וכן הלאה אין ספור דוגמאות. אלה-ים ישמור מה שמחכה לנו פה

comment-2-comment

זאת בדיוק ההגדרה של דומם.

103.

102.

101.

100.

99.

שהמנהיגים שלהם יקומו ויגנו בפומבי תרבות של סולחות, נקמת דם, תמיכה בחמאס, פרוטקשיין ואז תוכלו ליבב.

98.

הקומץ הזה הוא המונים.פרוטקשין לכל בית שנבנה.פרוטקשין לכל חנות בית מלאכה מפעל לעבודות.גניבת נשק.הטרדות ברחוב.התפרעות בכבישים.גניבות חקלאיות,רכבים חומרי בנין ומה לא.קומץ? נראה שזה המקצועות המועדפים של הבדואים.אל תאשימו אף אחד.רק אותם.

97.

96.

BB לא מפספס הזדמנויות להאשים ממשלת בנט, על מחדליו שלו במשך שנים

95.

לא כל הבדואים גנבים אלה כל הגנבים הם בדואים

94.

הידברות? כן, בהחלט. הידברות בקשר לסידורי ההעברה שלהם למדינות שכנות. רק גירושים המוניים יעזרו כאן. אם הם מופיעים בטלוויזיה, וטוענים שאינם מכירים בחוק ובמשפט הישראלי, אזי אין צורך לשלול להם את האזרחות. הם שוללים אותה לעצמם, המטומטמים. ואם המדינה הזאת יודעת לגרש פיליפניות רחמניות, או דרום אמריקניות ותיקות, אשר בניהן נולדו כאן וחפצים לשרת בצה"ל, רק בגלל שהן אינן אזרחיות ישראליות- מה הבעיה לגרש פושעים ומחבלים? גם אין בעיה להפעיל מולם את מלוא עוצמתו של צה"ל: הם כבר לא אזרחי המדינה.

93.

הבדואים התפרנסו במשך דורות מגזל וגניבה ואסור ליפול במלכודות הרומנטיות שמנסים למכור לנו על רועי עיזים שלווים שנודדים ממקום למקום ומפריחים את השממה. היו גנבים ושודדים מהזן הנחות ביותר ונשארו כאלה. חבורה אלימה פורעת חוק וחסרת רסן שמנצלים את היהודים המתנצלים לאורך כל הדרך כולל המאמר המטופש והמתחנחן שכאן.

comment-2-comment

צודק

comment-2-comment

שטח משלהם,נוגד את הרעיון שעליו הם חיים:אנחנו נסתובב היכן שאנחנו רוצים,נגנוב ונחמוס מכל הבא ליד,בכל מקום.

92.

תדאגו למנהגים הפרימיטיביים שלכם לעוף מהעולם אחר כך תבוא להתלונן.

91.

מביניכם במאורגן, אל תבוא בטענות. כי מה לעשות האלימות באה רק מכיוון אחד , ומה שאתה אומר - תתיחסו כאילו שזה גשם.

comment-2-comment

יש לאתר את פורעי החוק ולתת פתרונות מעשיים לאלו שמעוניינים להשתלב בחברה. אנחנו עובדים על להקיא את הפושעים מתוך הציבור הישראלי אבל זה לוקח זמן, בינתיים אם אפשר לא להיות גזענים ולהכליל פושעים עם אזרחים שומרי חוק

comment-2-comment

90.

89.

הן נגד יהודים והן בינכם.

88.

87.

מה שנשאר אחרי הקומץ האלים הלא קמוץ זה קומץ אנשים שומרי חוק באוכלוסיה בדוית.

86.

אתם הרווחתם את זה ביושר,כל הגנבות כל האלימות זה בא מכם אז אל תשחקי את הקורבן

85.

ברגע שאת לא מתחילה עם המשפט הזה, אין סיבה לקרוא את הכתבה. ברור לי שאת וילדיך אינם אלימים וסובלים מהמבטים החשדניים של יהודים. אבל לבלאגן שקורה בדרום אי אפשר לקרוא "קומץ קטן" אני מסכים שצריך להפריד בין אזרחים כמוך ובין עבריינים משולחי כל רסן. אבל הטיפול הוא קודם כל באלימות, אחר כך נוכל לשבת לדבר

84.

השלב הראשון בטיפול בבעייה היא להפסיק להכחיש את קיומה......... נסו להיכנס ליישוב בדואי ולצאת בחיים

83.

למד מהשמאל הישראלי כל עוד אתם לא מודים בעיה אתם לא תפטרו אותה כמו שכל עוד המשטרה טוענת שאין בעיה אז היא לא עושה כלום ותושבי הדרום (היהודים) סובלים

82.

כתבות ומחקרים לא משנים את המציאות. מעשים כן ! תרתמי את הסובבים אותך מבני עדתך לייצר מציאות אחרת ותמצאו יד מושטת ותקבלו חיבוק מרב האזרחים במדינה.

81.

80.

בשביל לזרות חול בעיניים לא צריך להיות פרופסור. מדובר באלפי פורעי חוק - לא קומץ פושעים. מדובר בארגוני פשע מסוכנים המונים אלפי "חיילים", שהמשטרה מפחדת להתעסק איתם. מדובר על זורקי אבנים על מכוניות, מרססי גז פלפל על נהגי אוטובוס, עבריני תנועה סדרתיים. ברור, לא כולם, אני מניח שרוב הבדואים נורמטיביים, אבל לא מדובר בקומץ עשבים שוטים

79.

זה נוגע באחוז גדול יחסית בחברה הבדואית, האם יהודים מפילים עמודי תאורה מידים אבנים, גונבים בעוצמות כאלה מתעסקים עם ילדות בבאר שבע- יורים בכל חתונה ובאותה הזדמנות הורגים ופוצעים? האם בתים של בדואים חוטפים כדורים מהיהודים?

78.

הרוב לא רלבנטי מכיוון שהרוב לא עושה כלום בכדי למנוע מהמיעוט לעשות פוגרומים ביהודים. ברגע שאני אשמע שהרוב מפרק למיעוט את הצורה, באופן פיזי, אזי לרוב יהיה משמעות. עד אז הכל סתם דיבורים.

comment-2-comment

77.

קל מאוד להסית את הדיון מעיקר הבעיה. סליחה, אך שיש מעשי שוד אלימים, חסימת צירים בשעת מלחמה, גניבת נשק צהלי, סמים, רצח במשפחה, פרוטקשיין, בנייה פראית, אבנים על נוסעים תמימים כשהכל עטוף בשנאה לאומית וזלזול בכל אושיות המדינה זה מצב חירום.

76.

אז את אומרת שזה בעצם רק "קומץ" של כמה אלפי עבריינים (שאפילו המשטרה מפחדת מהם), וצריך לקבל הכל בפרופורציות? בשנות ה80 גם תושבים היו מפחדים לצאת מהבית?

75.

74.

שגם הוא מאויים בעקבות סכסוך חמולות. אתם אלימים כלפי עצמכם. אתם אלימים כלפי כולם. לא יתכן שנערות יוטרדו ברחוב מגוריהן, צעירים שלכם יזרקו אבנים, תושבי הסביבה יצטרכו לנסוע בשיירות כדי להתגונן ושנהגים יחששו לנהוג בכבישים באזור הדרום כי ינסו להוריד אותם מהכביש. קודם תסתכלו פנימה ותבינו לאיזה מצב הגעתם אחרי כך תדברו על השיח. יש?

73.

עכשיו הם לא ממש מיעוט הרוב עברייני השאר נשלט בידי התנועה האסלמית מה שהיה טוב בשנות ה90 כבר לא קיים כי המדינה אבדה משילות ןלכן רק המעוט נשאר שומר חוק

72.

71.

ומה עם ילדינו? הם לא מפחדים לצאת החוצה? רק ילדי הבדואים? שכמובן אני מטיל ספק כי הם מפחדים אלא בוודאי שהם, בני הפזורה, אלו שמתסיסים את האווירה העכורה ממילא.

70.

בימים האחרונים עלו אין ספור ראיונות עם נכבדים בדואים. כולם מודים כי השליטה שלהם בדור הצעיר הכפה לאפסית ואין כבוד לנכבדים. הצעירים קידשו תרבות של נקמת דם. בראיון שנעשה עם אחד מהם ממש לפני כמה ימים הוא הודה שבנגב, החוק השבטי הוא שמדבר. חברה אלימה, ושסועה, רוויית עיסוק בפלילים. הנסיון לצמצם את התופעה, פוגע קודם כל בכם - הבדואים משום שאתם סובלים יותר מאיתנו (אלה שחיים מחוץ לנגב) מהמעשים של החברה שלכם. עכשיו, הסיר המבעבע הזה גולש החוצה, אז פתאום כל המדינה סופגת את זה. אנשים כמוך פרופסור יקר - רק מנציחים את התרבות הזו ומזמנים המשך חיים רעים ומרים לבדואים. עד שלא תקיאו את התופעות האלה מתוככם, לא תראו שינוי.

69.

ביג ריק זו התשובה לשיח המרושע

68.

היחס לחוק אינו בא לידי ביטוי רק בזריקת אבנים על אוטובוס, או הטרדה של נערות. הוא מתחיל הרבה קודם - ריבוי נשים, בניה לא חוקית או הסעת ילדים כחוק. בכנות, עד כמה מחברייך באמת שומרי חוק ?

67.

66.

הגדול

65.

64.

זה רק המגזר הבדואי שמרשה לעצמו להתנהג כאילו הכול מותר - יריות בחתונות, יריות בין חמולות, בריונות על הכביש, שריפת צמיגים והפלת עמודי תאורה ורמזורים בזמן מלחמה, יידויי אבנים לעבר מכוניות ואוטובוסים, הטרדת נשים במרחב הציבורי, השמעת מוזיקה ערבית בקולי קולות מהרכבים דווקא להכעיס ועוד ועוד. לכל זה יש מכנה משותף - בדואים. אז אם זה המצב והוא רחב ונרחב למה שלא נשתמש באמירה ברורה ונצביע בדיוק על מקור הבעיה? ואל תשתמשו בתירוץ של לא נתנו לנו, אין תשתיות וכולי וכלי - גם לנו לא היה כלום וחיינו בדוחק ויחד עם זה לא יצאנו פושעים אלימים ובריונים. הכול מתחיל ונגמר בחינוך. כנראה שיש הרבה אצלכם במגזר שחושבים שככה הם ישיגו - או שליטה על הארץ או כסף.

63.

62.

אז או שאת תמימה או את משקרת ביודעין או שאת חושבת שאנחנו ממש ממש ממש טיפשים שנקנה את זה. או הכל ביחד

61.

הגישה שהבאת תמיד מקוממת אותי, גם כשמדובר באוכלוסיות אחרות, כדוגמת חרדים או אתיופים. אז הרייני להקים תנועה חדשה בזה הרגע - "די לייפיוף!". זה לא קומץ אלא תופעה רחבה. בואי ספרי לי, האם שמעת על עסק אחד בעמק שרה שאינו משלם "דמי חסות"? ספרי לי, האם שמעת על מישהו שמשלם למישהו שאינו בדואי? ומה עם תעשיית גנבות הצמ"ה, גניבות חקלאיות? רכב? למה טרם קם מישהו מקרב הבדואים ומחליט לעקור את התופעות הללו מן השורש? (רמז? שאלי עצמך מי הקורבן במקרים הנ"ל). האמת היא שלאף אחד מכם אין את האומץ והעניין לשים עצמו בחזית, מחשש שיבולע לו. כאן אני חייב להסכים, שהחשש מוצדק. טלי קורה מבין עיניך. אי אפשר להציע פתרונות מבלי להכיר בבעיה. הכותב אינו פרופסור.

60.

אלימים והעברינים בחברה הבידואית המקלקלים כל חלקה טובה בדו קיום???

59.

שום קומץ הבדואים לא משלמים מיסים עושקים את קופות המדינה בביטוח לאומי חשבוניות פקטיביות פרוטקשן רוצים לעבוד רק בשחור חיים בפחונים עם רכבים חדשים ביגוד חדש פלאפון חדש רוצחים על כבוד המשפחה לא מכבדים את חוקי מדינת ישראל רק עושקים אותה וזה כולם לא קומץ עבריינים המדינה פשטה את הרגל מולם ואיבדה את הרסן בשליטה על החמור שעושה מה שבא לו. הכתב שקרן שמקבל כסף ליפות את מקרי האלימות של המגזר.

58.

מבקש ממך לרדת למספרים ואז תפנימי שלא מדובר בקומץ. יש פשיעה לרוחב המגזר, והבדואים בתוכה. יש רצח יש ירי חסר הבחנה יש נהיגה פושעת יש הטרדת נשים כל אלו נעשים ע"י גברים ערבים (בהם הבדויים) מגיל עשרה ועד בוגרים. המגזר נמצא במדרון חברתי ואינו עושה דבר כדי למגר את התופעות הנ"ל. הנציגים יודעים רק לבכות על אוזת ידה של המשטרה, והמדינה. בקיצור אכלו לי שתו לי. יש פתגם, אם אין אני לי מי לי... הלוואי ותפנימו אותו.

57.

אלו לא ארועי השבועות האחרונים ! אלו ארועים מתמשכים של פריצות לבתים, לבסיסי צה"ל. גניבת רכבים והטרדת בנות יהודיות. נהיגה פרועה ועוד... אנא ממך פרופסור: לא לזרות חול בעייני הקורא !

56.

כתושבת הדרום, יכולה להעיד שממש לא מדובר בקומץ. ואולי במקום להאשים את השיח ביצירת תדמית לבדואים כעבריינים חסרי רסן, כדאי לשאול את עצמכם, מדוע חלק כל כך גדול מהבדואים הם אכן עברייינים אלימים ונטולי רסן שמטילים טרור בכל באר שבע והדרום. את מפחדת שיהודים *אולי* יפגעו בילדים שלך? בדואים כבר באמת פגעו בנו ובילדים שלנו, בזריקת אבנים, הורדה מהכביש, הטרדות מיניות בלתי פוסקות, גנבות מכל הבא ליד ועוד. לא השיח יצר את את זה, התרבות הבדואית היא שיצרה זאת.

55.

כשתהיו כמו כל האוכלוסיה הטובה של ישראל (שלא מחזיקה נשקים, שלא משתוללת בדרכים, שמשלמת מיסים, שעובדת, שמשרתת בצהל, שלא פולשת לשטחים ובונה בלי רישיון, שלא גובה דמי חסות, וכו) - אז יתיחסו גם אליכם יפה. כרגע המצב הוא הפוך. רוצחים מי שהפרה את "כבוד המשפחה" , או בנקמת דם פרימיטיבית, עושים 20-30 ילדים לגבר שחיים על חשבון המיסים שלנו, אבל מצפים לכבוד ויחס שאינו מכליל. נראה אותכם תוקיעו ותקיעו מתוככם את הפושעים וישארו הנורמטיבים.

54.

כבוד מזויף ומלחמות על שמה של החמולה

53.

52.

51.

50.

אבל ב-20 שנה האחרונות זה כבר לא קומץ. יש סכנה ממשית לנסיעה בכביש לערד ובשתי הדרכים העיקריות לאילת. גניבות נשק מבסיסים לאור יום. ירי באוויר מנשקים גנובים בבאר שבע ובצמתים מרכזיים באור יום. גניבות חקלאיות, שוד תחנות דלק בלילות. מה שפעם היה רק גניבה הפך גם לאלימות ובריונות כחלק מ"מאבק לאומני". הרבה גם בזכות תמיכה בפוליטיקאים ערבים קיצוניים שמתסיסים את השטח. הורה בדואי (וערבי) שמחנך את ילדיו צריך לחשוב טוב טוב איך הוא רוצה שיראו החיים של הילד שלו.

49.

נכון זה קומץ-נערי הפזורה לא רוצים ללמד ולא לעבוד לא להישמע בקול השאחיים של השבט שלהם המיעוט הזה גורם לכל הפשיעה בדרום!!

48.

47.

גם אתה נשוי לכמה נשים? גם לך יש עשרים ילדים? גם אתה "קונה" נשים מסיני או משכם? גם אתה נשוי לקטינה? גם אתה "מוכר את ביתך לגבר נשוי? אם כן אתה מפלצת!! ואם לא .. אתה עוד יותר מפלצתי כיוון שאתה שמעז לדבר לציבור היהודי ולהטיף לו מוסר, צריך לפנות לציבור הבדואי ולהטיף לו מוסר!1!

comment-2-comment

46.

לא פלא שהציבור בישראל פיתח אנטי כלפיהם

comment-2-comment

גרועים מהחמאס.החמאס לא מזיק ליהודים כמו הבדואים

45.

44.

43.

אני אישית מכיר חבר'ה בדואים מקסימים : ציונים בכל רמ"ח איבריהם, חרוצים, משרתים בצבא ואנשים מכובדים לכל דבר ועניין. מצד שני יש בני נוער עם התנהגות בהמית שרואים בדרום (נהיגה, דיבור ) ובטח עבריינים שגונבים ויורים ומתנהגים כמו שלוחה של דעא"ש. מאחר ובדואים הם חברה שבטית זו בראש ובראשונה אחריות שלהם לטפל בעשבים השוטים - לא יכולים להנות מהעקרון ההומני שכל אדם לגופו ולבקר הכללות מחד ומצד שני לחיות לפי תפיסת עולם של חמולה. תחליטו חברים - בתקווה שהטובים אצלם ינצחו כי אחרת לא יהיה טוב לאף אחד (בפרט להם כחברה).

42.

41.

..

40.

39.

באם רק "קומץ" מעניין שכל ראשי הבדווים לא השתלטו על עבריינות זו במשך עשרות שנים.

38.

אל תמכור לנו את הקומץ.... די עם השקר הזה תטפלו בצעירים שלכם שגונבים שודדים ועושים מה שבא להם.. לא נשב בשקט לעד

37.

36.

35.

34.

ויותר גרוע זה שהם מקבלים גיבוי מהרוב, או לכל ההפחות שתיקה וחוסר התנגדות. זה מה יש ולקבור את הראש בחול לא יעזור, גם לא לכם. תדברי עם בדואים שעזבו את הישובים שלהם כדי לחיות בישובים יהודים וגם הם יגידו לך למה ברחו.

33.

וגם החרדים.

32.

31.

30.

שוב "קומץ", שוב "הם ממש בסדר", שוב התעלמות מהמציאות, שוב הטלת אחריות על אחרים. כמה שהגישה הזאת אפיינית. המציאות היא שמספר עצום של בדואים הם פושעים, שחיים בצל החידלון של מדינת ישראל, נהנים מכל הטוב שבה ומתנהגים בבריונות בלתי נסבלת. הגיע זמן שהחברה הערבית תיקח על עצמה להתמודד עם המחלות שלה ותפסיק לשקר, כמו המאמר הזה שלמעלה.

29.

קומץ של עבריינים לא יוצר מהומה כזו. המרצה לסוציולוגיה כנראה לא עברה את הבגרות במתמטיקה.

28.

27.

26.

25.

אבל, זה ברור שזה לא כולם ואפילו לא הרוב, ברור שהמגזר הבדואי הוזנח עד כדי בושה, הכל נכון. ובכל זאת, זה לא מצדיק את מה שקורה בדרום הפרוע, אני משוכנע שרוב הישראלים יודעים להבחין ולדעת שזה לא כולם, אבל וואלה, מפחיד שם.

24.

אתם מטילים טרור , מפחידים ומשולחי רסן. מיעוט הוא כמוך.

23.

הם לא יותקפו בבאר שבע של שפתם או צבע עורם יותר סביר שהם יותקפו על ידי חמולות בדואיות שכנות

22.

אין דבר כזה ערביי ישראל ובחיים לא היה דבר כזה

21.

20.

19.

מאז שאני זוכר את עצמי , עוד כשההורים שלי שילמו פרוטקשן, נשדדתי מספר פעמים בשוד מזויין, הורידו אותי מהכביש,גנבו לי 2 רכבים הטרידו בלי סוף את הבת זוג שלי ועוד המון מקרים שכל תושב בדרום סובל מהם על בסיס יום יומי. מיעוט לא יכול להפוך את חיינו לכזה סיוט כבר 30 שנה אלא אוכלוסייה ענקית שאיננה מיעוט אלא רוב שחיי תרבות פשע בגאווה. המיעוט הינו אנשים טובים כמוך שבוחר לדבר ולפתור. הגיעו מים עד נפש היום תושבי הדרום קמים מחדש ובוחרים לשבור את מעגל הפשיעה הבדואית בדרום וכל הכלים כשרים - צאו לנו מהחיים.

18.

17.

מתי תעשו איתם משהו??

16.

תטפלו באלימות המושרשת בתרבות שלכם מבלי להכחיש אותה, ואולי יש איזה סיכוי שלא תהיה פה מלחמת אזרחים

15.

נראה לך בסדר מה שהבדואים עושים? שאלה.

14.

אין דבר כזה ערביי ישראל

13.

באמת? "קומץ עבריינים"? גברת, לא נולדנו אתמול, "קומץ" בחלומות...כל בדואי שני הוא עבריין! ולא מהיום! להתבכיין מהבוקר עד הערב לא יקדם אתכם לשום מקום. עובדה, תראי איפה היהודים ואיפה הבדואים...כן, תמשיכו להדבק לאדמת המדבר...אם זה מה שחשוב לכם, תעלי רחפן לאויר ותראי מה עשיתם מהנגב, מזבלה אחת ענקית, האשמה היחידה של ה"מדינה" זה שמאפשרים לכם לעשות את זה במקום לאלץ אתכם לבנות ערים כמו בני אדם נורמלים, לא כמו מי שחושב שהוא חי מאתיים שנים אחורה...תתחילו להזיז את התחת שלכם ולהתקדם למאה ה-21 בעצמכם, בית ספר? תקימו בית ספר!! מה נראה לך שאנחנו היהודים מחכים שמישהו יעשה משהו עבורנו, לא! קמים ועושים! אין כסף? החברה תורמת!! אין שטח? החברה תורמת!! כן, כן, יש לכם כסף ויש לכם אדמות, תשתמשו בהם לדברים טובים, למען עצמכם!!! חלאס עם האכלו לי, שתו, אנחנו, יהודים לא מתכוונים ללכת לשום מקום ואם לכם בא להמשיך וחיות בפחונים בלי מים וחשמל (מלבד קולטי שמש שגנבתם...) לבכות ולחכות שמישהו יעשה עבורכם...אז, זהו, לא יקרה. תתקדמו!!

12.

11.

בתור פרופסורית לסויולוגיה ואנתרופולוגיה, את בטח יודעת שהתרבות הערבית (והבדואית) הן תרבויות כושלות, המתבססות על קשרי דם ושבטיות ולא על ערכים משותפים וכישורים - וזו הסיבה שכל מדינה ערבית נראית כפי שהיא נראית. כשתביני שאת היא היוצאת מן הכלל שלא מעיד על הכלל, אולי נוכל להתחיל לדון בפתרונות אפשריים למצב. כל עוד תמשיכי לשקר לעצמך (ולקהל הקוראים), תמשיכי לחיות בלופ אינסופי של חוסר הבנה ותחושת קיפוח. אחזור שוב, את ודומייך הם היוצאים מן הכלל שאינו מעיד כהוא זה על הכלל!

10.

9.

עבדתי עם העובדים מרהט -אחלה אנשים , - מסורים , חכמים , חבל שקומץ של פושעים עושה לכולםרע

8.

כי

7.

ואת יודעת את זה לא פחות טוב ממני מה שקורה שם.... נו באמת

6.

בלי שום פרופורציה לגודל האכולוסיה הבדואית בתוך האוכלוסיה הכללית אנשים שחושבים שזה חוסר כבוד לעבוד והכי הרבה כבוד זה להטריד מינית יהודיות ולגנוב רכבים להבריח סמים לשדוד אמצעי לחימה זאת התרבות הבדואית אשמה לא החברה היהודית

5.

4.

1.המבוגרים של המגזר אשמים אין הסברה אין חינוך 2. בית המשפט אשם .פשוט מעצר עד טום ההליכים.

3.

כמה אפשר לדחוף את האגנדה הזאת? הנגב לא מקום בטוח

2.

החברה הבדואית בכל הארץ, לא רק בדרום, מובילה את הפשיעה והאלימות. 90% ממעשי האלימות והפשיעה, כולל פרוטקשן, שוד, ירי, התפרעויות ומכות במרחב הציבורי, נסיעה פרועה, נעשים על ידי בדואים. והתופעה לא ייחודית רק לנגב. תושבי הצפון, ואני בינהם, סובלים מהפשיעה של הבדואים יום יום. חלק מכפרי הבדואים הפכו בשנים האחרונות למאורות פשע - טובה זנגריה, נוג'ידת, שיבלי ועוד. אז שלא יבלבלו את המוח!

comment-2-comment

צריך להגביר את הענישה. 10 שנות מאסר ומעלה. צריך חוקים ובית משפט מיוחד. צריך כוחות מיוחדים שיטרידו את הפושעים כל יום. מי שמפר חוקים כל יום בשבילו אין חוקים.

1.

החפצים בשילוב מלא בחברה הישראלית לבין הבדואים המבקשים ליצור זהות ייחודית, אנטי-ישראלית ולפעמים פרו-חמאס/אסלאם קיצוני. כמה משאבים כבר הוקצו לקירוב כל/רוב החברה הבדואית ??? ועדיין יש מספר שאיננו קומץ היורק שוב ושוב ליד המאכילה.

comment-2-comment

comment-2-comment

כל עוד ראשי ההנהגה הבדואית אינם פונים לקהל הבדואי ,לא יקרה דבר. היכן ראשי המשפחות? חברי המועצות? הפוליטיקאים? מדוע לא רואים תקשורת ערבית בדואית/מקומית הפונה לציבור הבדואי? ברור לכולם שההנהגה הערבית הבדואית חוששת לא רק למעמדה הפוליטי אלא גם לחייה אולם זה המבחן למנהיג האמיתי, לעמוד בחזית ולהיות מוכן לקחת סיכונים. דוגמא אישית. לעמוד על כך שמשטרה בכוחות מוגברים תראה נוכחות ולא תהייה אימפוטנטית.

comment-2-comment

מתוך אוכלוסייה של 1.3 מיליון באזור הדרום , חיים 265 אלף בדואים. סטטיסטיקת הפשע היא כמעט 75 אחוז שלהם, מי שחי באזור הדרום חי כיום בפחד, פרוטקשן, שוד, גניבות, רצח, יידוי אבנים סתם על מכוניות וכל זה כי למרות שהתפתחה האוכלוסייה , רוצים עוד ואם אפשר להשיג בכוח והמשטרה לא שולטת, אז למה לא? אם רוב האוכלוסייה הזו נורמטיבית וחלקה משכילה ובעלת הישגים, למה במקום להתפדח מעצמם הם מאשימים אותנו בהסתה וניפוח ?, הרי אנחנו חיים לא מעט בפחד מהם (וגם הם עצמם) נכון שהמשטרה צריכה לפעול , אבל מה שלא קורה בתוך הקהילה שלהם מקשה על עבודת המשטרה וגופי שלטון אחרים.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה