33

כאילו 45 הרוגים, בהם אבא שלי, הם רק מכה בכנף

שנה עברה מהאסון במירון ושום דבר מהותי לא השתנה. מנכ"ל המרכז למקומות קדושים, כמו גם בכירי המשטרה, נשארו בתפקידיהם כאילו דבר לא קרה

שי צרפתי | פורסם:17/05/2022
באדיבות המשפחהשי צרפתי עם אביו משה ז"ל (באדיבות המשפחה)
שנה חלפה מאז האסון במירון. כל כך הרבה קרה, ויחד עם זאת כל כך הרבה לא השתנה. מוות, חיים חדשים, הקמת ועדה חקירה ממלכתית, עמידה במרכז השיח הציבורי והסתגלות לחיים שאחרי הם מנת חלקם של בני המשפחות שנשארו מאחור. אנחנו לא יודעים למה השם בחר אותנו, כנראה שהוא יודע את הסיבה. השנה בהילולה, על אף ההגבלות והשינויים, הרבה דברים יהיו דומים. אני לא מדבר רק על השירה והריקודים והתפילות שיזעקו לשמיים. אני מדבר על המארגנים.
מפקד המחוז שמעון לביא, מי שטען בוועדת החקירה "אני האחראי אבל לא האחראי היחידי", ימשיך לפקד ולנהל את המחוז. מפכ"ל המשטרה, שניסה למכור לוועדת החקירה את ההכנות להילולה כסיפור הצלחה מסחרר וטען שהיה עושה הכל אותו הדבר, ימשיך לאשר תוכניות ולשמוע תדריכים. ומנכ"ל המרכז למקומות קדושים ממשיך בהנהלת ההר כאילו דבר לא קרה.
מבחינתם של כל הגורמים שאישרו ופיקחו על ההילולה, 45 הרוגים הם בסך הכל מכה קטנה בכנף. בשביל ליצור אירוע שכולל 45 הרוגים ו-145 פצועים (את מספר הפצועים בנפש לא ניתן לספור), צריך שנים של דהירה ברמזור אדום, לצפצף על תמרורי האזהרה ואפילו לירוק על האזרחים ולתת להבין טוב-טוב שיש מי שיושב במגדל השן ויש את מי שלא.
תמונה כללית
שי צרפתיצילום: נועם מושקוביץ', דוברות הכנסת
כמו ששנים של טמינת הראש בחול ועצימת עיניים קרסו בערב אחד, ככה קרסה האחריות ואת מקומה תפסה עזות המצח וחוסר הבושה. אף אחד מהאחראים לא חשב לרגע שהוא צריך לסיים את תפקידו. עם הקמת ועדת החקירה הממשלה הייתה צריכה לקבל החלטה שכל פקיד שהיה מעורב באירוע יושעה עד סוף עבודתה. גם אם הוועדה תזכה אותם מאחריות, המקסימום שהיה נפגע הוא שמם הטוב שיוכל לחזור למקומו במהרה. אך במידה שהוועדה תראה בהם אחראים, ברור לכולנו שאותם בעלי תפקידים שצריכים לשמור על שלומנו אינם הראויים והנכונים להיות בתפקיד.
רבי נחמן מברסלב כותב שאם תיקח את הדבר הנורא ביותר, תדביק לו נקודה טובה ותתמקד בה, כל הדבר הנורא הזה יהפוך לאור גדול. נקודת האור הגדולה ואולי היחידה שאפשר להדביק לאסון הזה הוא עמך ישראל שלרגע אחד לא הפסיק לחבק, לאהוב ולהרעיף אהבה על המשפחות ולקחת אחריות לאומית. אשריכם ישראל.
  • הכותב הוא בנו של משה צרפתי שנספה באסון במירון
מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com
לכתבה זו 33 תגובות
הוספת תגובה
33

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
18.

הם ה"מנהיגים" שלכם, שלא הייתי נותן להם לנהל חנות מכולת!! האנשים הללו, לא רק פוגעים בכם כבר שנים ואתם ממשיכים לנשק להם את הידיים והרגליים...אלא הורסים את המדינה בשיטתיות וכמובן מגלגלים עיניים למרומים. על זה נאמר הכלבים נובחים והשיירה עוברת....

17.

כשלא יודעים כלום חוץ מתלמוד,הופכים לפראים,ורומסים אחרים

comment-2-comment

אולי תארגן באשדוד שריפת התלמוד כמו שעשו הגויים בצרפת אדיוט, תחזור לחור שלך

16.

יעשו הרבה דברים אבל הם לא לרוחם של העסקנים הדתיים. לקחו מהם את הכוח להשפיע לרעה. אינטרסים צרים דוחפים לאסון נוסף. הדתיים חושבים שהכל מותר להם וחוקי המדינה הם רק המלצה. לא שמים רסן לפיהם בשום מקום, גם לא מול אמצעי התקשורת. קטסטרופה תהיה שנית רק בגלל שהם יפרו את הסדר במירון.

15.

14.

מדינה חסרת ערכים בסיסיים. מנהיגות ופקידות שלא לוקחת אחריות והכי גרוע זה עם שלם חלש, פחדן שלא לוקח אחריות ולא דורש אותה ממי שמנהל לו את החיים. אנחנו אשמים שאף אחד עדיין לא נושא בעונש על מוות אכזרי ומיותר

13.

12.

11.

הם אלו שמתנגדים לועדת חקירה. הם אלו שלא סופרים אותכם. הם אלו שיכשילו כל ניסיון התקדמות העיקר לדאוג שתמשיכו להזדקק לנדבה שהם זורקים עליכם, ותמשיכו להצביע להם בעבורה. אה כן, תוסיף להם גם את אוחננה הכלום בריבוע המנופח מעצמו. הוא היה רק האחראי, לא אשם חלילה.

comment-2-comment

למי הצבעת בבחירות האחרונות? לאלו שעמדו מאחורי האסון?

10.

העליה למירון היא עבודת אלילים. בתנ"ך מוזהר העם שוב ושוב מפני עבודת אלילים, מפני הערצת על "עץ רענן" וכל גבעה. מוזכר שוב ושוב כיצד למרות המקדש העם "מזבחים ומקטרים בבמות". וזה בדיוק מה שקורה כאן. עולים לרגל ומתפללים אל המת . מזבחים ומקטרים ליד קברו. מאמינים שמה שהאל אינו נותן המת יכול לתת. נוכלי דת המתפרנסים מכך שבים ומעודדים את המאמינים לעלות אל המת. ואת הכל טובלים באדרת של "יהדות" כאילו זאת מצווה מהתורה לחלות את פני המת ולבקש ממנו בקשות. לכשיהודים יפסיקו עבודת אלילים זאת, אולי לא ימותו ולא ייחבלו נוספים. כל "היהודים" צריכים היו לראות באסון אזהרה אלוהית: חידלו מעבודת האלילים.

9.

בקיצור, מי שסומך על השם שלא יבוא בטענות לבשר ודם. זו הבחירה שלו

8.

המדינה נסתה לקבל אחריות על המקום . ההקדשים שבבעלותם האתר פנו לבג"צ ונצחו. המקום שלהם. אגב. למה המדינה אחראית לפצות אתכם על האסון? יש למדינה ביטוח לאומי ומערכות רווחה. יסייעו לנפגעים, כמו לכולם, במסגרת החוק. כמו תאונת דרכים המונית. המקום מסוכן, אל תסעו לשם.

comment-2-comment

המדינה חייבת לקחת אחריות, הכל מתחיל מנקודת מבט כמו שאתה מציג פה, לפיה כל החרדים והדתיים זה קבוצה אחת, ושכדאי לתת לקולניים שבהם את מה שהם רוצים כדי שהם לא יעשו בלאגן. בלי קשר לאמת, הוגנות, ובטח שבלי קשר למה הלכה ומה לא. כך נוצר המצב הנורא במירון - חבורת אנשים כוחניים השתלטו, המדינה נתנה לזה יד וזרמה איתם ועם הלחצים שלהם, ואנשים נהרגו.

comment-2-comment

על כל הרוג בתאונת דרכים כי הכביש עקום או תוכנן לא טוב, תאשים את המדינה ותרצה פיצוי חריג? הרוג בתאונת עבודה והמפקח מטעם המדינה לא היגיע? המדינה מסייעת על פי החוק. תגלו אחריות גם למעשיכם וגם למי אתם מצביעים.

7.

וכן שאר הפוליטיקאים המאוסים של ממשלת נתניהו

comment-2-comment

6.

זה המורשת של ביבי וחבריו החרדים

comment-2-comment

comment-2-comment

צריך ללמוד ממדינות דמוקרטיות ותיקות, שכהונות בכלל ובעיקר של ראשי מדינה, חייבות להיות מוגבלות לשתי קדנציות. מותר לנו ללמוד גם מהניסיון שנצבר בעולם, לא כל "החכמה" מרוכזת בירושלים.

comment-2-comment

5.

ישראל זועקים והשמיים שותקים. עם קשה עורף שמוכן רק לקבל. אלוהים ישמור. נשאר רק לראות עד כמה ישמור.

4.

צריכים גם לשלוט על כל האוכלוסייה ולא לתת לאינטרסנטים ולקיצוניים שאינם מכירים במדינה להפריע למי שרוצה לעשות סדר. מישהו חייב גם לשבת בכלא.

comment-2-comment

3.

החרדיות שדחפו לאפשר לכמה שיותר להשתתף. כשהדרג המדיני מחליט, זה כבר לא ממש באחריות המשטרה יותר. ויתרה מכך, את מי יאשימו? רה"מ לשעבר או אחד משריו? את החרדים? לפנות אל "המדינה" כאיזשהו גוף שלקח אתת ההחלטה הזאת בעצמו זה שטויות ואתם יודעים את זה. ממליץ לכם להבא פשוט להתנתק מהדת וממנהגים הזויים. אין שוב הבדל בין מה שקרה שם לבין ההרמסות במכה לפני חמש שנים. יותר מידי אנשים שמודעים לכך שהם יותר מידי אנשים במקום קטן ולא אכפת להם.

2.

comment-2-comment

אתה מבין שלא תבין. ושאין לנו דרך לדעת חשבונות שמיים

comment-2-comment

comment-2-comment

1.

שדרש בתוקף להעלות את מספר המבקרים ל 100 אלף יש לו חלק עצום באסון גם כשר בפנים. איך הוא יוצא זך..צח .נקי...כאילו היה הצדיק מקבצוצו? איך????

comment-2-comment

זה דרעי שדחף והממשלה שהתקפלה - מהרגע שהורו למשטרה לאפשר כניסה של כל כך הרבה אנשים בניגוד להמלצות זה כבר לא בעיה של אף אחד חוץ משל היוזם המקורי - דרעי

comment-2-comment

השר לא היה קשור ולא דיבר על הגבלות בטיחות.. העניין איתו היה על הגבלות קורונה.. שבהרבה אירועים אחרים כבר נפתחו

comment-2-comment

בכמה שורות כנות שבאות מהלב תארתה הכל אי לקיחת אחריות בושה וחרפה מהשמים תנוחם

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה