55

הבית בוער והממשלה עוצמת עיניים

האלימות משתוללת בנגב ובערים המעורבות ושוטרים חוששים ונמנעים מחיכוך. ילדינו לא יסלחו לנו אם ניתן להם מדינה חלשה שגבולותיה בין חדרה לגדרה

אביגדור קהלני | פורסם:11/05/2022
צילום: דנה קופלאביגדור קהלני (צילום: דנה קופל)
לאורך כל השנים הפנינו את מרבית המשאבים שלנו לביטחון המדינה כלפי חוץ: חיזבאללה, חמאס, סוריה וכמובן איראן. נדמה לי ששכחנו להביט אל תוך הבית פנימה ולבדוק אם אנחנו בטוחים בו. בתוך הבית שלנו שורפים לנו את השטיח מתחת הרגליים, לוקחים לנו את הרהיטים ולא רחוק היום שיכבו לנו את החשמל. האויבים מבחוץ מדאיגים, אך לאורך השנים מצאנו תשובות לבעיות החיצוניות שנותנות לנו לישון עם עין אחת צופייה.
לוקחים לנו את אשר הקמנו ונלחמנו עליו ואנחנו עוצמים עיניים. חלק גדול משטחי האש בנגב כבר לא בידינו וגם שטחים אחרים. הנסיעה בנגב מסוכנת ומחייבת לשאת נשק לכל אשר מנסה לשמור על עצמו. החקלאות שלנו נהרסת ואת יבולה גונבים. הכלים החקלאיים נשרפים והביטוח הוא לשלם פרוטקשן. המכוניות שלנו נגנבות ואנחנו ממהרים לחברות הביטוח. זורקים עלינו אבן ואנחנו בורחים וחוששים להשיב, שמא נישפט. קבלנים מחזיקים מאבטח שדורש זאת ואין להם מגן. בתים נבנים ללא רישיון אך ורק בחלקי מדינה מסוימים. בתי הכלא שלנו הפכו לבתי ספר ולאוניברסיטאות. שוטרים חוששים לעתידם ולעיתים נמנעים מחיכוך. דגלי ישראל נשרפים בראש התורן ובהפגנות נגדנו דגלים של אויבינו שמחים עם הרוח.
במבצע שומר החומות עברנו שיעור מולדת. שכן החי בדו-קיום בבית משותף ראה את שכנו מכוון את הפורעים לשרוף את מכוניתו. המשטרה לא פרסמה כמה מכוניות נשרפו בעת הפרעות. פחדנו לצאת מן הבית ואין כתובת למושיע. יהודים הוכו ברחובות סמוך לבתיהם. אנשים חששו ללכת לבית הכנסת לתפילה בעת שהמסגדים היו מלאי אדם. אני יכול לתת דוגמאות רבות אך היריעה קצרה.
הממשלה אינה רואה רחוק. ואני מדבר על כל ממשלה. טבעי שנבחר ציבור חושש למעמדו ולעתידו ואיני מלין על כך, הייתי שם. הצבא מתכנן ורואה למרחקים, כמו גם שב"כ והמוסד שעברו שינוי גדול ועמוק. ביטחון הפנים של המדינה תלוי בגורמים רבים ולא רק במשטרה. תפיסת הביטחון לא השתנתה עשרות בשנים. גם בהיותי בתפקיד השר לביטחון פנים כיבינו שריפות ולא נערכנו לדורות קדימה. שינוי תפיסת הביטחון היא החלטת ממשלה ולא שר או מפכ"ל. ממשלה חייבת לבנות תפיסת ביטחון חדשה המתאימה לאיומים כיום. ממשלה לא יכולה להכין תוכנית ביטחון, ממשלה יכולה לאשר תוכנית שצוות מקצועי יכין לה. לו הייתי מתבקש, הייתי יכול לומר לממשלה על מה תוקם ועדת חקירה עתידית לבדיקת הטראומה שנעבור בעתיד ומי יואשם בכישלון המדיניות. הכתובת כתובה באותיות ענק על הקיר ואין איש קורא והולך ליישם.
ירי לאור יום ברהט
טוב תעשה הממשלה שתיקח אנשים חכמים ומנוסים מתחומי המשפט, החקיקה, השב"כ, הצבא, העורף, נציגי ערים, נציגי אוצר ועוד. חבורה זו תשב כמה חודשים ותביא תוכנית מוגמרת לממשלה וזו תאשר או שלא תאשר. אישור ממשלה הינו כפקודה לכל הרשויות להתחיל בביצוע.
הסוגיות שיעלו לבטח הן: גודל המשטרה וגבולות גזרה בינה לבין הצבא; מקורות כוח אדם ואמצעים; אם צה"ל יעביר עוד חיילים למשטרה ואם כל עובד במשטרה חייב להיות שוטר במדים; כמות הלוחמים והחוקרים; תפקידי משמר הגבול וכפיפותם; אם להקים משמר אזרחי, מה יהיו משימותיו ולמי יהיה כפוף מבצעית; מקורות כוח אדם; התאמת הרשות השופטת למציאות כיום תוך הבנת צורכי המשטרה באכיפת החוק; שילוב של כוחות העורף במשימות הלאומיות בעיתות שלום; פעילות שב"כ והמוסד בסיוע לביטחון פנים; מדיניות נשיאת נשק להגנה עצמית; שילוב הפיקוח בערים לביטחון הציבור והגדלה משמעותית של מצלמות בכל הישובים בארץ.
אני יכול להמשיך להציע אך הרשימה ארוכה. החשוב הוא הדחוף, ועלינו להקדים את הוועדה – ויפה שעה אחת קודם. עלינו להבין שאנחנו במציאות חדשה ולהתאים עצמנו לנסיבות כיום. עם ישראל חפץ חיים הוא ומנסה בכל כוחו לשמור על משטר דמוקרטי, אך אין זה אומר לשדר חולשה שתעלה לנו בעתידנו. הילדים שלנו והדורות שיבואו לא יסלחו לנו אם ניתן בידם מדינה חלשה שגבולותיה בין חדרה לגדרה, או שקיומה יהיה תלוי בהגנת העולם עלינו וברצון אויבינו לשמור אותנו כשמורת טבע.
  • תא"ל (מיל') אביגדור קהלני היה השר לביטחון פנים
מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com
לכתבה זו 55 תגובות
הוספת תגובה
55

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
46.

45.

אחרי כל כך הרבה שנים של שלטון הימין , כולל תפקידים שלך נזכרת ?

44.

43.

42.

41.

40.

גידלנו ועזרנו לגדל בארץ דוברמנים ואמסטפים ועכשיו הם משוחררים ומסוכנים,,חוות החיות

39.

38.

חלק לא קטן מהמיעוט הערבי לא חושש מזרועות החוק. אביגדור קהלני צודק בכל אשר כתב. אנחנו איבדנו את המשילות בחלקים גדולים של המדינה. אם לא נתעשת, האנשים הטובים יקחו את החוק לידיים,ירכשו נשק להגנה עצמית ונהפוך למערב הפרוע. המצב בלתי נסבל.הרוב פה במדינה חושש מהמיעוט האלים.

37.

👍

36.

איפה היית בשלושים השנים האחרונות? ישנת? כעת התעוררת כי מה בדיוק השתנה? יצאת גרוע עם המאמר דעה הזה. עשית תרמת הכירו בך אתה באמת גדול ונפלא - אז כעת תחזור לישון, עדיף על ההתלהמות הריקה.

35.

34.

צודק ב100 אחוז כל מילה בסלע

33.

32.

31.

ואינו מאשים ממשלה ספציפית אלא את כולן. עבאס בראיון לידיעות היום מתאר במאמר ירידה דרסטית בפשיעה במגזר הערבי כתוצאה מפעולה מאד נמרצת של המשטרה וכוחות הביטחון בזמן האחרון. נקווה שהממשלה תמשיך כך.

30.

גיבור ישראל היית.. וגיבור נשארת.. תודה לך אביגדור היקר

29.

מהקורה בתוך המדינה אנרכיה שילטונית לה אחראי הימין שלא עשה דבר רק גנב כסף מהמדינה . חייבים מיד לשנות כיוון אחרת נאבד את המדינה

28.

אמת דיברת תחזור לפוליטיקה עם אנשים כמוך

27.

הנני נכה צה"ל בכסא גלגלים +% 100 מבקש , וביקשתי , רישיון לנשק וסרבו לא נימקו,ולמרות מצבי התנדבתי ב 1973 והייתי בסיני ביום ה 6 למלחמה, מפחיד לחיות ככה ,כשה נכנסים אליך לבתים.

26.

המשטרה. חיל האויר, עם תאוותו הבלתי ניתנת לעצירה פשוט הורס את הבית. בסוף הערבים גם יבקשו זכויות על המטוסים שהרי הם אזרחים שווי זכויות, ואז המטוסים יופנו נגדנו! רוב החיל מיותר, מטוס קרב בעיקר משמש כפלטפורמה יקרה ומסוכנת לשיגור טילים, אפשר לשגר טילי קרקע קרקע מדוייקים, יותר זול ופחות מסוכן. לצורך הגנה על שמי המדינה לא צריך חמקנים וגם לא F16 מספיק כמה טייסות של F15. ועכשיו יתחילו כל הטייסים לצאת מהחורים ולגדף.

25.

comment-2-comment

מתהלך כל השני עם חזה נפוח על סיפורי הקרב בגולן ( מגיע לו ) , אך מעבר לזה לא !

24.

נוכחות של אביגדור קהלני בהנהגה תכניס קצת שפיות וזוית ראיה מיוחדת להחלטות הממשלה במיחוד בימים טרופים אלה.

23.

אף אחד לא עוצם עיניים. אביגדור שב בשקט אל תבייש את נערותך.

comment-2-comment

22.

עכשיו נזכרת ??? מסתבר שזיכרון הוא ענין פוליטי גרידא.

21.

20.

19.

כל אלו תורמים לחורבן בית שלישי. כל מלה ברשימה נכונה!

comment-2-comment

הבעיות הן ארוכות שנים המהומות פרצו בזמן הממשלה הקודמת שהזניחה שנים על שנים את הנגב קהלני עניני ולא פוליטי וצריך להקשיב לו!! גיבור ישראל !!!

18.

לא שאלתם את עצמכם איך הפכנו לכאלה רופסים ? 3 ימים פרעות בלוד כאילו נגמרו הכדורים בנשק...יש עודף חיילים בצהל ובמגב אז לא צריך לגייס אומרים...ואז מצד שני אומרים אין כוח משטרתי לעשות את מה שצריך....משחררים פושעים כי אין מקום בבתי הכלא....לא רוצים להוציא כסף על בתי כלא חדשים...הבעיה היא במערכת ובבחירות שנעשות. ההנהגה לא קיימת. לתרנגולת אין ראש.

17.

ממשלת ישראל, קחי את המושכות חזק בידיים ותתחילו משילות בנגב, גם אם תהיינה פרעות נעמוד חזק ואיתן הנגב חייב להבנות במהרה על ידי משרד השיכון, מהר מהר מהר!!!! לייהד את הנגב!!!

16.

בלי פנטזיות.

15.

ההפקרות בנגב היא תוצאת ההזנחה במשך כל שנות שלטון נתניהו והפניית הבעיה רק לממשלה החדשה היא סילוף חמור ומטופשת גם יחד!

comment-2-comment

comment-2-comment

14.

13.

בהתחלה הייתם עוצמים עין כי לא כוון נגד יהודים אלא רק נגד ערבים והרבה התריעו שזה יגיע וייכוונו נגד היהודים אז עכשיו התעוררת

12.

את בנט לא מעניין שהמדינה הולכת לאיבוד מעניין אותו רק הכיסא ותו לא מצידו שהמדינה תעבור לאחים המוסלמים העיקר שהכיסא יישאר שלו

11.

הישראלים הם האוייב של עצמם. בכל היישובים הקטנים, באם אלו מיצפים בגליל, מושבים, קיבוצים עשו ועדות קבלה. הועדות הועילו בטובן לשבת אחת לכמה שנים ולבחור מספר זעום של אנשים. לו המדינה היתה נותנת דונם אדמה חינם לכל ישראלי יהודי בנגב ובגליל, ולא מאפשרת חוקית לכל יישוב לעשות לעצמו ועדות קבלה, היישובים הקטנים היו גדלים למימדי ערים היום. בדיוק כפי שקרה במגזר הערבי. אצל הערבים והבדואים לא היו ועדות קבלה, מינהל עוכרי ישראל לא לקח מליוני שקלים על כל פיסת אדמה מהם - וכך הם הפכו לערי ענק מוסלמיות והשתלטו על הנגב והגליל. אחר כך הגיע תור הנשק... אבל זו לא היתה הבעייה העיקרית. כל עוד יוקר המחייה בישראל יהיה מטורף, הדיור לא יהיה בר השגה. אלפי צעירים ישראלים יחפשו את עתידם במדינות אחרות בעולם. יש מעל מליון ישראלים שעזבו את ישראל מאז הקמתה... היה אפשר להשאיר אותם בישראל... זו עוד דרך להשאיר עתיד טוב יותר לדור העתיד.

10.

אכן ניתן בהחלט לזהות מצב של התפוררות...אבל ניתן בקלות לזהות מצב של שיפור יומיומי שנעשה ע"י ממשלה שעובדת!!!! אשר קיבלה ירושה קשה מנתניהו וממשלת הכלומניקים שלו נתניהו שעסק אך ורק בעצמו....מטוס,הוצאות בריכה ,החזר מס הכנסה,הצגות אני אני בטלויזיה ולאן שלא תפנה עם עיניים פקוחות תזהה את השחיתות שפשתה במדינת הליכוד ...בקיצור אביגדור קהלני עם כל הכבוד (ויש המון) לפעלך ב 77 אתה נעול על אירגון הפשע ומנהיגו השקרן ולכן קולך החשוב לא יישמע...

comment-2-comment

comment-2-comment

עוד שמאלן עלוב מבית "רק לא ביבי" שיימכור את המדינה בגלל שנאת חינם לראש ממשלה הכי טוב שהיה כאן ויותר מכל שנאה לליכודניקים שנובעת מגזענות של אשכנזי חילוני פרוגרסיבי

9.

לשיריון הגיעו המוסבים לעשות סיבוב בדרך לקידום , ע''ח חשבון שיריונאים מסורים וותיקים , המוסבים הרסו את חיל השריון והורידו אותו לדרגת חייל מסייע , המוסבים במבצע של''ג במקום לדהור קדימה לתפוס צירים אופרטיבים כמו כביש בירות דמשק , התמהמהו והתקדמו עקב בצד אגודל תוך הפרשת כוחות לאבטחה , מה שאפשר לסורים להכין מגננים עיין ערך עין זחלתא , קהלני סומן עיי הקליקה ויצא מצה''ל

8.

לממשלת ישראל למשטרה לשב"כ למוסד ? הרבה כל הגופים האלה הם חלק ממערכת שמירת בטחון ישראל . יש יותר מאמירה נוקבת המציבה את המראה מול מקבלי ההחלטות . הנגב מזמן לא בידינו הגליל בספק רב . גבולות הקו הירוק מזמן התכווץ ואחנו על הזמן נלחמים על יהודה ושומרון . הערבים עובדים לאט אבל בחוכמה יש להם זמן מתישים אותנו בשטחים הכבושים מנצלים את התרדמת שאחזה בנו בתוך קווי 67 . אורו אחים אורו

7.

גדלים דורות שונאי אדם בכל המגזרים! מערכת החינך בידינו. כל זה בנוסף על אשר כתבתה.

6.

מדוע, קהלני , לא שמענו ממך בימי נתניהו, שום ביקורת על הליכוד. בימי נתניהו נהרגו מאות ישראלים, החמאס הפציץ את ת"א, ואתה שתקת כמו דג. נכון שנהרגו לנו יהודים בזמן האחרון בידי אנשי רשע, אבל המצב לא הגיע כלל למה שהיה בזמנו של נתניהו במלחמת "שומרי החומות". בערים המעורבות הותקפו יהודים ע"י ערבים, ואתה שוב שתקת. נתניהו אולי סימם אותך בתפקיד נחשק, ולכן לא פצית פה. להזכירך, מבצע שומרי החומות ומה שנילווה לו, היה בימי נתניהו הרשע. בשנה שבה מתפקד בנט כראש ממשלה, האבידות היו מועטות מאד (לכולם באמת מצטערים על ההרוגים), לעומת מה שקרה בשלטונו של כחול השיער מקיסריה. לא מקבל את ההיסטריה שלך, מצטער. ויש רבים מאד כמוני. קהלני, אתה פוליטיקאי ומדינאי לא רלוונטי. לא מקבל לחלוטין את דעתך.

comment-2-comment

[ 24.07.05 ] ... ב-28 ביולי 2008 הצטרף למפלגת הליכוד. מאותו רגע: שתיקה רועמת + התמנה ליו"ר מפעל הפיס. "במאי 2011 מינה ראש הממשלה בנימין נתניהו את דיין ליו"ר דירקטוריון מפעל הפיס"...

5.

סלולה במצב הנוכחי , במקום עושים מצטברים קשים ,מתן נשק לאזרחים ביותר קלות , מי שיותקף יורשה לירות ללא חשש , טיפול צבאי בנגב ובגליל , מלחמת חורמה בפשע ,,,קסאח טוטאלי ,,,רק ככה נשנה עובדות , לצערי יש לנו ממשלה של נמושות .

4.

3.

צריך להחליף: ממשלה, שופטים, שוטרים בדרג בכיר, עיתונאים ורק כך יהיה סדר

comment-2-comment

2.

כל מלה בסלע,אהבתי.

1.

מה שווה התכנון עכשיו, אם בתוך כמה חודשים תהיה פה ממשלה אחרת לגמרי? נניח שיתכננו לפרטי פרטים- האם הרצף הביצועי יימשך?

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה