194

מילא הגזענות של משה גפני. אבל מה עם הבורות?

הח"כ המנומס תקף את עמיתיו יוצאי ברה"מ וקרא להם "אנטישמים, תחזרו ללנין". זו דוגמה מצוינת לכמה מעט יודעים בישראל על יהדות ברה"מ לשעבר

בוריס שינדלר | עודכן:18/11/2021
צילום: נועם מושקוביץ - דוברות הכנסתמשה גפני (צילום: נועם מושקוביץ - דוברות הכנסת)
לאחרונה שמענו פנינת חוכמה רגישה וסובלנית נוספת מח"כ משה גפני (יהדות התורה), שקרא לח"כ יוליה מלינובסקי ולשאר חברי הכנסת של ישראל ביתנו "אנטישמים". את דבריו המנומסים והכמובן בלתי גזעניים בעליל הוא סיכם בקלאסיקה: "תחזרו ללנין".
זו לא הייתה הפעם הראשונה שבה ח"כ דובר רוסית הותקף בשל מוצאו. אפשר לומר שהתרגלנו לכך – בוודאי מצד ח"כים חרדים - אבל בקריאה "לחזור ללנין" הגיע גפני לרמה חדשה של בורות וחוסר בקיאות היסטורית. אלה כבר לא הסטיגמות הקלילות שעוברות כאן בשקט דוגמת הצעתו של ח"כ משה אבוטבול (ש"ס) "תארגן וודקה" לח"כ ולדימיר בליאק, או "הוא לא מבין עברית?" של יעקב ליצמן. במקרה המדובר שלח גפני את יוצאי ברה"מ למדינה שעשתה הכל כדי להשמיד כל זכר ליהדות.
וכאזרח ישראלי מזה יותר מ-30 שנה, כשאני שומע נבחר ציבור עומד על בימת הכנסת וקורא "תחזרו ללנין" – אני חש כאילו אותי הוא ביקש לשלוח לשם. אוקיי, אז אותי. ועכשיו מה?
התבטאויות מהסוג של גפני מרמזות שישראל שכחה שיוצאי ברה"מ הם לא סתם "זכאי חוק השבות", אלא מי שבמשך עשרות שנים סבלו בשל יהדותם, הופלו ונפלו קורבן לאנטישמיות
גפני מן הסתם יודע מי היה לנין ומה היה יחסו לדת היהודית אחרי המהפכה הקומוניסטית, אבל ספק כמה הוא באמת התעמק בהיסטוריה של יהדות ברה"מ, זאת שנקראה פעם "יהדות הדממה". גפני מתעלם ברשעות מהמאבקים הרבים והתלאות שאנשים אלה עברו עד שזכו לעלות לישראל. הוא מוחק את ההפגנות הרבות שנערכו עבורם בישראל וברחבי העולם על ידי מי שנשאו שלטי "שלח את עמי". הוא מבטל מעשים הירואים כמו "מבצע חתונה", שבו העדיפו לוחמי חופש למות מאשר לשתוק מאחורי שערי הברזל.
הוא מזלזל בסיפוריהם של אסירי ציון שביקשו לשמר את היהדות והשפה העברית במחתרת כי זה היה אסור בחוק. חלקם נכלאו לשנים ארוכות בשל כך. הוא מעליב את מסורבי העלייה שזכו לשנים ארוכות של מעקבי קג"ב וחיים שאינם חיים תחת עינו הבוחנת של משטר אכזרי שסימן אותם כבוגדים, ואת המיליונים שניסו בסתר לשמר תרבות עד לעלייה הגדולה של שנות ה-90.
ח"כ מלינובסקי, שנולדה בברה"מ לשעבר, נמצאת כאן בין היתר בזכות מאבקה של אישה אחרת שהלכה לעולמה לא מזמן - אידה נודל זצ"ל - שנאבקה בשלטונות, הוגלתה לסיביר לשלוש שנים ורק ב-1987 הורשתה לעלות לישראל. סיפורה היה אחד מני רבים המאפיינים את יהדות ברה"מ. השלטון הסובייטי הכחיד בשיטתיות כל זכר לזהות יהודית ואלה שנאבקו בו שילמו מחיר אישי וחברתי כבד.
אבל התבטאויות מהסוג של גפני מרמזות שישראל, לא רק המנהיגות הפוליטית שלה, שכחה שיוצאי ברה"מ הם לא סתם "זכאי חוק השבות", אלא מי שבמשך עשרות שנים סבלו בשל יהדותם, הופלו ונפלו קורבן לאנטישמיות, שנמשכת גם היום ולכן זרם העלייה משם לא נפסק. על כן צורם במיוחד היה השימוש שלו במילה "אנטישמים" כלפי מי שמכירים את התופעה על בשרם.
תמונה כללית
בוריס שינדלראלכסנדרה יאקובלבה
בשנים האחרונות מבקשים בני דור 1.5 ו-2 לעלייה ממדינות ברה"מ לשעבר להציף ולבחון את האופן הקלוקל שבו מלמדים ומספרים את סיפורנו בישראל. החוסר ניכר כבר במערכת החינוך, בלימודי היסטוריה, ספרות ואפילו אזרחות. אנחנו נדרשים להזכיר שוב ושוב שיותר ממיליון איש שהגיעו לכאן משנות ה-90 ואילך הם לא "רוסים" ומקומם לא ברוסיה, אלא הם חלק ממארג התפוצות שעל בסיסו קמה מדינת ישראל.
עד מתי תתעלם ישראל ממורשת של יותר ממיליון מאזרחיה? עד מתי ישלטו הבורות והגזענות מהסוג שמפגינים ח"כ גפני ודומיו? מתי ילמדו תלמידי ותלמידות ישראל מה היה גורל היהודים בברה"מ תחת לנין וסטאלין ויורשיהם? מתי הם יידעו מה הייתה היבסקציה, מה זה משפט הרופאים, מה היה חלקם מאות אלפי הגיבורים במלחמת העולם השנייה ומי היו שלמה מיכאלס, משה גרשנזון, אוסיפ מנדלשטם ואידה נודל? אולי, דרך לימוד והיכרות עם סיפורה של יהדות ברה"מ, נשמע פחות ספק בשייכות שלנו לכאן וגם פחות התבטאויות כאלה בכנסת.
  • בוריס שינדלר הוא יזם חברתי ופעיל פוליטי. כנס "למד את עמי" של לובי המיליון יתקיים היום (חמישי) ב"אנו" - מוזיאון העם היהודי בתל אביב, ויעסוק בסיפורה של יהדות ברה"מ
מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com
פורסם לראשונה: 06:22, 18.11.21
לכתבה זו 194 תגובות
הוספת תגובה
194

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
133.

גפני מייצג מיעוט מבוטל מאזרחי ישראל ומעם ישראל. היהדות שלו היא כת הבטלה ב-60 מתוך עם ישראל. אתם יוצאי בריה"מ אחים שלנו. ההורים שלנו שהגיעו לכאן בעליות הראשונות הגיעו מרוסיה הצארית ולאחר מלחה"ע הראשונה- מפולין. הם הקימו ובנו את הארץ ושרו שירים רוסיים. אנו הצאצאים שלהם שמחנו לקבל אתכם ואל תשימו לב לגפני המייצג מיעוט מבוטל וחשוך.

132.

יוליה מלינובסקי לא מייצגת את יהדות ברית המועצות שנלחמה על לאומיותה ויהדותה.... ממש לא... ולזה חבר הכנסת גפני התכוון... הגברת נולדה לאם יהודיה ולאב נוצרי יווני.... נשואה לנוצרי פרובוסלבי גאה... מה לה ולאידה נודל למען השם? איך בדיוק היא קשורה לנושאי דת יהודיים?

131.

אדון ליצמן היקר. עד אנה אנחנו באים? שאלה:כבודו מאמין למילותיו? יודע כבודו,שלא תחזור שוב. חבל, שכבודו לא "מדייק" בדבריו. לאמת,לא רק כבודו לא "מדייק" בדבריו, 100 חברי כנסת לא "מדייקים" בדבריהם,חבל על-כך לכל המדינה. מר ליצמן היקר,בתור ח"כ, אשמח שתייצג אותי ברוח אלוקים,הטוב והמיטיב. בנימה אישית. בואו כולנו, מכל השכבות בעם,מכל הסוגים והצבעים, ופשוט, נחשוב נכון, להצלת מדינתנו.

130.

129.

יהדות ברית המועצות תרמה תרומה גדולה לישראל בכל תחומי החיים , יותר מגפני וליצמן .

128.

הבו לנו עוד מליון עולים מברית המועצות לשעבר. משכילים, מבריקים חרוצים וציונים. האוניברסיטאות וההייטק מלא בשכמותם. כל הדיבורים מסוגו של גפני ודומיו הם סתם רעשי רקע.

comment-2-comment

וטליבן על החרדים זה בסדר מעפן מטורלל

127.

כל התיחסות לדברי משה גפני ודומיו כאל יחסה של מדינת ישראל או עם ישראל הינה שגויה, וחבל. גפני הוא בסך הכל אחד מחבורת מנהיגי כתות המונעים כיום השכלה וכושר השתכרות מכעשירית מהשנתון (בנים חרדים) כדי שיהיו רבים, חלשים, תלויים באותם "מנהיגים" וצייתנים. התורה, אשר מעולם לא קידשה את לימודה כתחליף לעבודה, שירות וכו', והעובדה שרבנים גדולים כמו הרמב"ם מתהפכים בקברם לנוכח מעשים אלה, לא עומדים בדרכם. הדת בשירות מנהיגי הכת. לכן, אני באמת מציע לא לחוש עלבון או כל תחושה אחרת כתוצאה מדבריהם של אותם מנהיגים ציניים. כדוגמה נוספת, בידי הודעה שנשלחה אלי לפני כמה חודשים ע"י חבר כנסת ממפלגתו של גפני. בהודעה, בתגובה לטענתי כלפיו שהם שודדים את כספי המסים שלנו, נאמר כי קודם כל הציונות וקק"ל שדדו את הארץ. הטליבאן (היהודי) כבר כאן, וחשוב מאוד לנעוץ את הטריז בין מנהיגיו לבין כל עם ישראל, בסופו של דבר כולל הצאן שטוף המוח של אותם מנהיגים, אותו יש להציל מידם. זה לא שמאל, לא ימין, לא קשור לאמונה באלהים, סתם אמת פשוטה.

126.

כתב נכבד למה אתה כל כך מתמם האמירות הרבות שנאמרות מבית ישראל בתנו הם אמירות אנטשמיות ברורות ואפילו יותר גרוע ומה שאמר גפני יפה מאוד וזה עוד פחות ממריצות וכל השותקים הם מסיעים לאנטשמים

125.

ציטוט מויקפדיה : יחס החרדים לציונות ולמדינת ישראל :חלק ניכר מראשי היהדות החרדית התנגדו לציונות מראשיתה, בשל חששם מהתפישה החילונית שעליה התבססו מנהיגי הציונות. רבים סברו כי הקמת מדינה מהווה התגרות ומרידה באומות העולם, וחלק כי היא נחשבת גם לדחיקת הקץ (ניסיון להביא את הגאולה באמצעות פעולה אנושית). ממשיכי הקו הזה, כמו חסידויות סאטמר והעדה החרדית, מתנגדים עד היום לקיום מדינת ישראל. חוגים חרדיים רבים התנגדו להקמת מדינה בעלת צביון חילוני בטענה שיש בכך משום חילול השם ומחשש להשפעה רעה על כלל הציבור היהודי. עם זאת, לאחר קום המדינה מיתנה אגודת ישראל את השקפתה והיא פועלת להשגת מטרותיה מתוך המערכת הפוליטית של מדינת ישראל.

comment-2-comment

124.

משמיץ ומגדף כל משלא נראה לו,,, רחוק מאד מלהיות ליברלי וסובלני כלפי השונה ממנו,,,

123.

חלק מהאוכלוסיה המאמינה בדת מסויימת בעולם מתקיימת בצנעה וחלק לא מתקיימת הורסת מרמה משקרת גונבת משחיתה ומנסה לחיות על חשבון אחרים ואלה הם החרדים בישראל

comment-2-comment

רק ההנהגה שלהם חנטריש. מרבית הציבור החרדי במי-אדם הגונים; פשוט, בבואם לקלפי הם שוגים.

122.

121.

סתומרת השחתת מודעות על רקע לא מגדרי זה יותר בסדר? אתם ה-ז-ו-י-י-ם

120.

והוא מקלל ויורק ורוקע ברגליים. איזה כיף.

119.

האיש גזען עלוב שחי על חשבון המדינה. ישב/שדד את הקופה הציבורית בחסות המושחת הגדול

118.

אני חרדי ואע"פ שהערבים בממשלה אני מאושר שהחרדים בחוץ,כי כשהיה להם כוח הם מעכו את כל השונה מהם כולל אנשי ש"ס שפחדו ורעדו מהם פחד מוות זה הזמן לעקרם מחיינו ראו עירית בני ברק תוקעת לנו ישיבות מול הבנינים ברחוב הרב משולם ראט 12 בנינים אלו מאוכלסים ,בקשישים,ילדים,חולים,זה כחמש שנים כולם סובלים סבל רב,לא ישנים כל לילה מהרעש הנוראי,שריקות,מכוניות עושים חרקות,שירה בציבור בלילות,אך הם מצפצפים על כולנו ומועכים אותנו עד עפר אף אחד לא יכול עליהם אולי בממשלה החדשה יצליחו לעזור לנו מאחר שעו"ד עולה לנו כ 60.000 ₪ ואת הכסף הזה אין לאף אחד והם נלחמים בנו בעצם עם כספי משלם המיסים.

117.

לא למי ש"שרד אותם" ו"שמר על יהדותו"... בדיוק להיפך - מלינובסקי וחבורתו רוצים למחוק כל זכר ליהדות כאן בארץ! ולהיפך - יהודי רוסיה שכן שמרו ושומרים על יהדותם - חשובים לנו מאד מאד

comment-2-comment

comment-2-comment

אתה עושה כאילו שאתה אידיוט או שאתה באמת כל כך מטומטם? דבריו הופנו אל כל מי שהגיע מרוסיה, אתה רוצה לשקר לעצמך? סבבה, אבל אל תחשוב שלרגע מישהו קונה את הגוש חרא שאתה כותב פה...

comment-2-comment

116.

בעובדות בורות אולי התכוונת לגנץ או השר בלי הבגרות לא כל הרוסים השלבו במדינה הזאת כאן במזרח התיכון

115.

מצדיקים את הכינוי שהעניקו להם ה"גששים": ישראלסקי פרימיטיבסקי

114.

comment-2-comment

113.

112.

תוך כמה שנים נגיע לקו האדום שמיליון וחצי חרדים יחיו על מיסי הארנק החילוני שלא יעמוד כבר בכך. במלחמות העתיד הם ימשיכו ליהרג באוהלה של תורה ולשלוח את חמורי המשיח לשדות הקרב האמיתיים. מדינה היא גוף חי ותאב חיים. בסוף היא תנער מעליה את הצמח המטפס הזה שלא נותן לה לחיות ושמרגיש בשחצנותו שהוא גזע עליון רק כי לומד כל יום כמה פסוקים.

111.

ישיבתו באופוזיציה העבירה אותו על דעתו. חרדי חשוך , בור ועם הארץ. אפילו את ההיסטוריה של היהודים בברה"מ אינו יודע לכאורה. אז אולי כעת,יש לו עודף זמן כאופוזיציונר, ובמקום לקלל ולהעליב את בני עמו,ישב וילמד קצת היסטוריה של עמו.

110.

המדינה והדת לא שלך.

109.

בורקס היקר,אני יליד הארץ, גדלתי במשפחה מעורבת מסורתית. כשעמדתי על דעתי ויתרתי על הדת, הבנתי שמקומי לא עם אנשים רעים ורשעים,הדת שהם כביכול מתהדרים בה אינה דת, הם רוצים רק כסף ושליטה בכוח,לדעתם כל מי שלוקח חלק מעוגת התקציב הלאומי הוא האוייב שלהם, הם משמרים בורות אצל הדורות הצעירים כדי שיהיו הבוחרים הבורים שלהם, כגון משמרות הצניעות ודומיהם. אתה וכל יוצאי חבר המדינות, אתם אנשים אמיתיים, בני אדם תרבותיים משכילים, המלחמה הזו לא תיסתיים מחר, הדבר שיביא לשינוי זה ייבוש מקורות תקציביים, אני יודע שהם יביאו כסף מחול כדי להמשיך ולהנציח את הבורות של הדורות הצעירים ולספר להם סיפורי בדים רק שישארו חרדים, חיילים ממושמעים של חסידות זו או אחרת. אני כישראלי יליד הארץ בז להם לא בגלל דתיותם , אלא בגלל מה שהם מעולים לדורות הצעירים שלהם כדי להנציח את הפער ובכך לחזק את אחיזת החנק בצעירים. היה חזק אתה טוב מהם. תודה על ההקשבה. יענקלה רפאלוב

108.

נראה אותך מוצא קופה אחרת לחלוב - בהעדרך הקופה הציבורית תהיה יעילה יותר ומופנת ליעדים נכונים יותר. הכסף הלך נשארה לך הגסות וזה בלשון עדינה ותרבותית יותר -

107.

106.

105.

גפני בכלל איננו אזרח המדינה. ...קודם שימלא את חובותיו למדינה....ואחרי זה ישמיע את דברו...

104.

103.

בעבור גפני כל מי שאינו מהמגזר שלו = אנטישמי , צורר היהדות . גפני ( כמו כל החכ"ים החרדים )הוזזו מעטיני הכסף של השלטון . אין להם את נתניהו שיעתיר עליהם כספים רבים רק כדי לשבת בישיבות שלהם וללמוד פרקי גמרא בלי לעבוד , בלי לשרת בצבא ולהוות נטל על החברה החילונים והדתית לאומית . זה מדיר שינה מעיניהם , זה גורם להם לחוסר מנוחה ועל כן הם משתמשים במלים ומשפטים שהם האשפה הכי מגעילה בתרבות כאן .

comment-2-comment

זה פיצוחים לעומת 53 מיליארד לעבאס חאמס. ואני בכלל לא חרדי.

102.

איך אומרים ברוסית :"לזרוק את החרדים במריצות למזבלה" ? החד-צדדיות שלך לא מתוחכמת מספיק.

comment-2-comment

101.

comment-2-comment

כל הפוגם במומו פוגם

100.

99.

בוריס שינדלר היקר, אם כתבת נגד ליברמן כשהוא אמר את האמירה האומללה שצריך להעיף את החרדים למזבלה במריצות אז אתה צודק, אבל אם לא כתבת נגד הפוליטיקאי הקר והמחושב שקיבל כמה הזדמנויות בתקשורת להתנצל או לחזור מדבריו והוא בשום אופן לא הסכים, אז למה אתה כותב נגד גפני שלא בורר את מילותיו וידוע בפליטות הפה שלו בפרט כשעולה לו הסעיף

comment-2-comment

98.

97.

96.

מי שחושב כמו הטיפשים האלה ממש לא נלחם על זהות יהודית ברוסיה, וכן הוא מתאים יותר ללנין. לא יעזור לאףאחד היהדות לא הולכת להשתנות מול אף בלבול מח מרגש.

95.

94.

עפ מריצה למזבלה.

93.

מדוע אתה חושב שקריאותיו הצודקות של גפני כנגד זה שקרא לזרוק אותו למזבלה, קשורות אליך? גם אני יוצא בריה"מ לשעבר ומבין שגפני שמייצג אלפי יוצאי בריה"מ לשעבר מדבר על הבריון ליברמן שאיננו מייצג ואיננו פועל למעננו. מעולם לא ראיתי במר גפני מישהו שמזלזל בי וביוצאי מדינות חבר העמים. אדרבה, אם אתה רוצה לזעוק על מישהו שמזלזל בקבוצות כלשהם, אז בבקשה הקם עזקה וכתוב על האנטישמי שמציע לזרוק למזבלה את מי שלא בא לו טוב בעין.... כך תוכיח הוגנות וכוונות טהורות.

92.

ח"כ גפני כועס על ליברמן שלא הסכים לצרף למפלגתו את החרדים.אי לכך הוא החליט להשמיץ את כל יהדות רוסיה.הוא פועל לפי ההגנה הכי טובה היא התקפה.חלק נכבד מיהדות רוסיה עלו לארץ והקימו את המדינה.זה כנראה לו ידוע לו .החרדים קוראים רק בתנך.אין להם מושג בהיסטוריה של עמנו.אז לא צריך להתייחס לדבריו.גם חבריו של ביבי נוהגים בביריונות לממשלה החדשה.שימשיכו לרטון.זה מה שנשאר להם.

91.

90.

"דוברות" הגועליציה אמרה דברה...

89.

אדיוט

88.

87.

מפלגות מאוסות של אנשים מאוסים מתת תרבות מאוסה

86.

אין סתירה בין יהדות ונאורות. די להיזכר בפרופ. ישעיהו ליבוביץ' ז"ל ובאליטה המדעית המאכלסת מוסדות להשכלה גבוהה בישראל, שחלקה דתית ואפילו חרדית. אבל גפני מייצג תת זן יהודי חדש, קהילת ענק שפטורה מעבודה ומשירות. חזונם :חזרה לכספי החלוקה, שטייטל בארץ ישראל. לא רק בור, אלא בפעלו מתעקש שרבים ככל האפשר בדורות הבאים יישארו בורים אף הם. לימודי ליבה? חלילה.... ומעבר לכך, הרבה שנות נתניהו לימדו אותו פרק בהסתה.

85.

בריס יקר. אני כמובן מזדהה עם הדברים שלך. אבקש לשאול: כשליברמן קרא לזרוק את החרדים במריצה לזבל גם הזדעזעת?

84.

שכחת שליברמן רוצה לשלוח אותם במריצות לחיסול

83.

אינם יהודים וזייפו מסמכים כדי לעלות לארץ וחלק לא קטן הם אנטישמיים מוצהרים רק מספיק לקרוא את הטוקבקים שלהם פה... והמעט שהם כן יהודים למחצה. רחוקים ושונאים יהדות כמו כל אנטישמי ממוצע באירופה.לא יעזור לכתב זה המציאות. מספיק לראות את מפלגת ליברמן ואת השנאה שנוטפת להם מהאוזניים כנגד הדת והדתיים.אז מה לך כתב כי תלין על גפני. מוטב לכם לחזור לארץ מכורתכם

82.

אלו שעלו בשנות ה-90 היו שרידי יהדות רוסיה המפוארת. אלו שעלו אחרי כן (בפרט אלו שעולים היום) הם גויים לכל דבר שמחפשים חיים נוחים יותר - לא אצלנו, בקנדה או בארה"ב. וזה נכון גם לאתיופים: אלו שעלו בשנות ה-80 היו, נניח, יהודים. כל אלו שעלו מאז, בפרט אלו שמבקשים לעלות היום, הם גויים מן המניין.

81.

איזה קשקוש בכייני מלווה בצדקנות וצביעות. מה הקשר בין אנשים שנלחמו בשלטון הקומוניסטי לאנטישמים רוסים חצי יהודים אוכלי חזיר ושונאי דת. וכי אתה וחבריך יודעים כבר הכל על ההסטוריה היהודית שאתה מנסה לחנך את כולנו ולחטיף לנו על חוסר סובלנות על המסכנים שעלו מרוסיה ושונאים אותנו יותר מאת הסובייטים!?

80.

לעובדה שסביר להניח שלמשה גפני יש עולמות תוכן שלמים באמתחתו שלכותב, כנראה, אין שום מושג בהם? הוא אולי לא בקיא מאוד בהיסטוריה של ברית המועצות, או שהתבלבל... אבל כנראה שבתחומים אחרים ההשכלה שלו עולה על שלך עשרות מונים. והאם הוא גזען יותר מליברמן שמחלק כספים לפי השתייכות וידוע ב"חיבתו" ליהדות החרדית? לא בטוח...

79.

שכחתם את מה שאמר ליברמן על מריצות לחרדים.זו לא גזענות? ממתק?

comment-2-comment

גזענות היא דיעה קדומה, בדרך כלל שלילית ומקטינה לגבי גזע מסויים, כלומר מדובר בתכונות הגופניות של האדם ולא בתודעה שלו. חהיות חרד, זו תודעה ותודעה אינה גזע. אז מותר לאבחן תודעה שמושתתת על אמונה עיוורת, בורות וכפייה, כשלילית, בלי להיות גזען. הרי גפני וליצמן בלי הבלי הדת, היו יכולים להיות אנשים חיוביים

78.

If the otter side talk and act as Anti Jewish , you have to talk with him as Moshe Gafni did

77.

גפני ישרוף את כדור הארץ כל עוד זה משרת את האינטרסים שלו.

76.

75.

גפני ליצמן וחבריהם הם חברי כת אשר מנסה לחטוף את היהדות , לנכס לעצמם את הבעלות על דת חכמה סוציאלית . יש להוקיע אותם מכלל היהדות, אין לאפשר לחברי הכת החיים מעבר לים ובתוך מדינת ישראל לחיות על חשבון אזרחי ישראל הנושאים בנטל .

74.

לא עם סגולה אנחנו ולא עם נבחר. שבטים שבטים שאינם מחבבים במיוחד האחד את השני . וגפני, מאז שאינו חבר בקואליציה , יוצא כנראה, הגפני האמיתי שאינו בדיוק נחמד.

73.

גפני אתם ממאירות שלא ברא השטן האל היחיד שאתם סוגדים לו הוא הממון הציוני. אבל מי שנתן לכם את הכח לגנוב את כספי המדינה זה הליכוד הסרטני מאז 77.

72.

הטענה שלו היא לא נגד כל עולי בריה"מ, אלא רק נגד אלה שיושבים בכנסת ועושים מה שהם עושים אז לא לנין ? אז סטאלין ? מה זה משנה ? זאת מטאפורה וההידבקות של הכותב לשם זה או אחר, היא פחות ממטופשת אז שיחזרו לקיבינימאט - ככה זה טוב ? קשקוש

71.

גפני: הוא סממן מרכזי לריקבון הפוליטי והעסקנות הדתית.

70.

בוריס זה שגפני בור או בור זה לא הנושא אתה הוא זה שמנסה לשכתב את ההיסטוריה נכון שהיו המון שרצו לעלות לארץ אבל העליה משנות ה90 זה של אנשים שרצו לצאת מרוסיה ומדינת ישראל ברוב טיפשוטה סגרה להם את האפשריות להגר למדינות אחרות ולכן הם הגיעו לכאן ואכן חלקם לקחו את סל הקליטה והמשיכו לארה"ב וקנדה אז בבקשה די לשנאה שאתם מפיצים על אחינו הדתיים גם אם אתם חושבים שזה יביא עוד קולות למפלגתכם

69.

ה"מלומד" מזכיר את היבסקציה. היא היתה גוף מסית ומלשין.חבריו היו כמו המומרים בגרמניה בימי הביניים. על ידי הפעילות של היבסקציה הרבנים סבלו הוגלו לסיביר ורעבו ללחם הרבה יותר מאשר הכמרים הפרבוסלבים, לא מפתיע שהכותב מציג עצמו כהומאניסט ומלומד

comment-2-comment

comment-2-comment

68.

אני מציע לח"כ גפני לחזור לסמטאות בני ברק .בור ועם הארץ שכמותו. איך הגענו למצב שזבל כזה נמצא בכנסת.רק הכסף מעניין אותו.לקחו למסכן את הקופה הציבורית.איזה אדם היסטרי גפני.אולי במוסד סגור יוכלו לטפל בו?

comment-2-comment

זה לא גזעני? זה גזעני ואנטישמי. אתה מדבר על כסף שהחרדים מקבלים, אך את הכסף שנתנו לערבים 53 מיליארד, כל הכסף שהחרדים קיבלו כל השנים לא מגיע לסכום הזה. כנראה שאתה מעדיף שהכסף ילך אליהם ולטרור כי לחברה הזאת אתה מתחבר. וחוץ מלהגיד שיחזור לסימטאות בני ברק בור וכו' שאתה לא מביא אפילו דוגמא, אין לך מה להגיד אלא רק להתגזען נגד חרדים ולהיות אנטישמי. זה כשהתוכן ריק ואין מה למכור. ואותך אפילו למוסד סגור לא יקבלו, אין טיפול מתאים לנאלחים כמוך.

comment-2-comment

נראה שיש לך הרבה נסיון באשפה ובמוסדות סגורים אין חכם כבעל נסיון כמה רפש יוצא ממך

comment-2-comment

67.

95% מיוצאי חבר העמים בכלל לא יהודים ומי שיהודי לא יודע מה זה יהדות, מי שמוציא ליוצאים שם רע זה ליברמן שמתנגח ביהדות בכל הזדמנות וחושב שיוכל לשלוט על הנרטיב ע"י כסף והפחדה.

comment-2-comment

comment-2-comment

לא. לאספסוף שמהווה את רוב הביביסטים (לא כולם כמובן )אין בכלל זיקה ליהדות ולאתוס היהודי. אנא למדו אותי: במה עארסים אלימים אלה, שבבחירות לא בוחרים בין אופציות שונות, כי ״הם ביביסטים״ יהודים? אה, האמא שלהם. אבל, אף מנהיג יהודי של ממש לאורך ההסטוריה של העם שלנו לא היה מתייחס אליהם כבני ישראל - אפילו לא כ״חמורים נושאי ספרים״, כי לרובם אין עניין בלמידה והתקדמות, (כמו היהדות ההומניסטית שבמהלך 200 השנה האחרונות יהתערו בעולם ומהווים ״אור לגויים״), אלא ב״להחזיר עטרה ליושנה״. במלים אחרות - הבה נחזור ליחמי הביניים, בעקבות האדמו״ר מגרעפץ או ״צדיק יסוד עולם״ אחר. יהודים? נאדה.

comment-2-comment

אלא ערבים שהתחזו ליהודים כדי לעלות לארץ.

comment-2-comment

כל חייהם מבוססים על שקרים דמלעיטים אותם רבנים רודפי בצע ושררה

comment-2-comment

comment-2-comment

הייטק, רופאים, מהנדסים, שחמטאים וספורטאים לעומת החבר'ה של גפני ש...ו...כלום נאדה נפיחה

comment-2-comment

הם לא תורמים דבר למען המדינה. שיחיו בגטאות שלהם ויצאו מחיינו.

66.

כתבה מגעילה ומסיתה כמו כל הכתבות שלכם אם מישהו היה אומר מילה נגד הציבור החרדי אף אחד לא היה מצייץ

65.

בשביל להרוס את היהדות ולשנות את התורה כפי הבנת הרב ליברמן ושות' יכלו להשאר בבריה"מ יחד עם לנין ולהמשיך להרוס את היהדות שזאת היתה מטרת הקומניזם. קצת אינטלגנציה.

64.

בושה שאדם כמו גפני נימצא בכנסת, לדעתי הוא מוטציה של אדם ירא שמים. רע, בור וחסר כל תרבות. כך לא מדבר אדם דתי אמיתי, רק כזה שחושב שהוא הנציג של אלוהים עלי אדמות

63.

ולא כדאי לעצבן אף אחד מהם.

comment-2-comment

ליברמן הוא חד פעמי עוד מעט ישב בכלא.סגניתו לא תשב הרבה זמן במקומו.הוא זה שאמר מילים אנטישמיות לזרוק את החרדים במריצה למזבלה זה מזכיר את חאג׳ אמין אל חוסיני שרצה והסית ושכנע את כולם לזרוק את היהודים לים.ומי שבוחר בליברמן זה הרוב לא יהודים. שבמקרה באו מרוסיה. עובדה שרוב הספרדים החילונים לא שונאים עד כדי כך חרדים.

62.

בוריס היקר , כבן לפליטים שסבלו רבות מגינויים בארץ אני מחזק אותך ואת פועלך ודבריך. יישר כוח אביאל

61.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

ולא את ערכיה הלאומנים האנטידמוקרטים והפרימיטיבים, תהיו גם כאלו ולא נבקש מאף אחד לחזור.

60.

מעין הכסף יבש וזה מעביר אותו מדעתו לכו לעבוד אם עבודה תורה בטלה לתשומת לב לכל החרדים

comment-2-comment

הוא עבר לערבים............

59.

ראשי המפלגות החרדיות ונציגיהם בכנסת , הם לא בורים , אבל קהל מאזיניהם רובם בורים וקוראים/שומעים בצמא את השטויות שיוצאות מהפה שלהם, אבותיו של גפני וחבורתו כמו גם אבותיהם של יוצאי בריה"מ לשעבר, הגיעו מאותם מקומות. כשהפה מפיק המרגליות של האיש הזה נפתח, צריך לחייך בבוז ולהרגיש חמלה כלפיו וכלפי מה שהוא מייצג

comment-2-comment

58.

אמרתי כבר כמעט הכל, רק לא אמרתי עדיין שעם ישראל רוצה לראות אותך בבית...או מקסימום בבית הכנסת (אם אתה בכלל עוד הולך לשם)

comment-2-comment

57.

56.

גפני הוא שליחם ועושה דברם של הפרזיטים החרדים שחיים על חשבוננו. אנחנו מאכילים של כל אותם אוכלי חינם שכביכול "תורתם אומנותם". הם ממשיכים להוליד וולדות שממשיכים בדרכם. אנחנו משרתים בצ ה ל מגינים על המדינה. אני רואה אותם הולכים בשבת בבוקר לבית כנסת, בעוד בני שורץ בעמדה בגבול ודואג ח"ו לא ייפגעו הפרזיטים האלו. חינכו אותי לא לשנוא יהודי, ובכן אינני שונא, אני פשוט מתעב אותם.

comment-2-comment

אז הבן שלך פרייאר

55.

גפני הוא בושה וחרפה ליהדות. אני מקווה שהמגזר שהוא מייצג יוקיע אותו.

54.

החברה הישראלית מלאה בגזענות ודעות קדומות. החרדים ברובם חסרי השכלה וידע כללי, עסוקים ברדיפה זו כל מה שלימדו אותם . אין כל מאמץ להעניק להם חינוך מודרני …. זה דיון ארוך אבל לא ניתן להשליך מכך על כלל הציבור. אנחנו ארץ קיבוץ גלויות וצריך לדעת לחיות ביחד

comment-2-comment

מיסדי אגודת ישראל בפולין היו נגד הציונות, הם הוקיעו את החילונים אוכלי החזירים. הם התנגדו לייסוד מדינה יהודית בארץ ישראל. אך מכיוון שקמה, הם בעלים. וכך עד היום. פעם היו להם רק 4 ח"כ, היום.....

comment-2-comment

comment-2-comment

53.

כמו כן, רוב המרוקאים גזעניים כלפי יוצאי ברית המועצות ויוצאי אתיופיה. ש"ס, שטוענת כל השנים שדופקים את המזרחיים, גזענית בעצמה. זו האמת לצערי, גם אם תכחישו.

52.

ישראל ביתנו מרימים להנחתה של יהדות התורה. ברגע שהם מתסיסים נגד החרדים כמגזר שלם, החרדים עונים להם בהכללה למגזר שלם

51.

comment-2-comment

אתה רוסי לא חרדי

50.

49.

אוהבת את העליה הרוסית שתרומתה רבה בכל הרבדים. כאשר בשלבים ביורוקרטיים עונים לי פאינה או דימיטרי - יודעת שאקבל מענה וטיפול מקצועיים ואחראיים. הם לא רוסים - הם חברינו בני העליה הרוסית. יקרים.

comment-2-comment

48.

תגידו יש יותר מחמם מהלב לראות את שנואי ליבך נרקבים באופיזציה? כל מה שהוא יגיד והביביבסטים וכל הרפש הזה שנקרא הימין האמיתי, אני פשוט מתמוגג עם דמעות של אושר. שיהיה בור שיהיה אינטיליגנט, העיקר שהוא בחוץ והכי חשוב זה לראות אותם מבכים את חטיפת השלטון מידיהם. אני עוד רגע משפריץ פה מאושר :-) תודה בנט ולפיד היה שווה לעבור לצד שלכם. חחחחחחחחחחח

47.

כסף תרדוף

46.

חבל שהמדינה שלנו נמצאת במדרון תלול.... התרגלנו שנבחרי ציבור מתבטאים בהתלהמות ובוולגריות התרגלנו שכל מי שצועק חזק יש לו במה אתה נציג של ציבור מכובד, אתה מתנהג בביריונות ובאלימות אתה מאד מזכיר ולכן קבלת תואר "מירי רגב של הדתיים " תתבייש לך ותפסיק לבזות את הדת ואת הציבור שאתה מייצג

45.

מבלי להיכנס לשמות אך שמדובר ביהדות רוסיה אותה יהדות שמסרה נפשה על כל פסיק בתורת ה עליהם ודאי לא דיבר גפני אך היום שישנם רוחות חדשות ישנות כי גם בתקופה המדוברת ברוסיה היו יהודים משומדים שחברו ללנין ולחבריו עלמנת לנסות לפגוע ביהודים וביהדות עליהם דיבר גפני ולגוף הענים אם אתם לא מבינים ביהדות מה לכם ולועדות הקשורות ליהדות מדוע אתם מנסים לשנות בדבר שאין אתם מבינים אלה אם כן אתם מהצד של המשומדים

44.

דבר המביא אותו לאובדן השליטה על פיו ועל מעשיו.הפגיעה הפעם ביוצאי ברה"מ הופכת אותו לעוכר ישראל אמיתי.הלואי שיואכל עצמו מבפנים ויתכלה.

43.

למה בכלל להתייחס לטיפוס הדוחה הזה שמאז שהרחיקו אותו מהקופה הציבורית הוא מאבד את השפיות

comment-2-comment

42.

האלוהים של הדבר הזה - גפני - הוא לא האלוהים שלי

41.

ח"כ גפני, אחר 12 שנה של יניקת תקציבים לטובת הציבור שלו בלא ללמוד לימודי ליבה, להתגייס לצבא, לעשות שירות לאומי - חש בודד ומה שנותר לו זה לקלל את הציבור הרוסי, לקרוא לבנט בוגד ועוד פנינים. גפני - חזור לבית המדרש ושחרר אותנו מאישיותך הנבערת.

40.

המדינה איננה צריכה אנשים כאלה לא באופוזיציה ולא בקואליציה.

39.

38.

גם על יהדות פרס, תימן, וכולי לא מלמדים.

37.

שהיית בקואליציה. לא ידענו כלום עליך. נקודה להמשיך לראות אותך מר וחמוץ הרבה שנים

36.

מצד אחד, אתה צודק לגמרי. היו בברית המועצות (רבים או מעטים, לא חשוב) שנלחמו ממש לשמר את יהדותם. חלקם שילמו מחיר יקר, כלא, הגלייה, סבל ומוות. אני מכיר אישית מישהו שהיה מבריח ספרים בעברית לברית המועצות כדי לאפשר ליהודים שם ללמוד ושמר עברית. מצד שני, כל אחד מסתכל סביב ועל כל עולה חדש מרוסיה שהוא יהודי, יש לפחות עוד אחד (או שניים-שלושה), שהם נוצרים מוצהרים, לא בסתר ולא אולי, אין להם כלום עם יהדות, וגם לא עם מדינת ישראל, דוברים עברית בקושי גם אחרי 20 שנים, ילדיהם דוברים רוסית כשפה ראשונה. פשוט מצאו את הארץ המובטחת, שנותנת להם ביטוח בריאות ותמיכה פנסיונית. אז כן, יש גם "זכאי חוק השבות" .

comment-2-comment

יש מיליון איש שהם "יוצאי ברית המועצות" או ילדיהם מתוכם רק חמישית מוגדרים כחסרי דת... אז דבר ראשון מה שאמרת לא יכול להיות נכון. שנית חסרי דת מכילים בנים של אב יהודי אז רק מתי מעט הם אנשים עם זיקה יהודית פחותה מאשר צאצאים ישירים ובכל מקרה כולם משרתים בצבא שרים את ההמנון עובדים ומשלמים מיסים שזה הרבה יותר מהחברים בכת המוזרה של החרדים שקוראים לעצמם יהודים!

comment-2-comment

ולא תרמו במאום לצמיחתה של המדינה.בכל עדה יש תורמים יותר ותורמים פחות אבל כולנו ביחד עם אחד.במיוחד כשאני רואה את חברי הכנסת מהליכוד עם השפה העשירה שלהם איך הם מדברים. למי שלא טוב פה מוזמן לעזוב.

comment-2-comment

comment-2-comment

מי שנמצא כטרמפיסט צריך לחזור למאיפה שהוא בא

comment-2-comment

לא אבותיו ככל הנראה מפולין או גרמניה או רוסיה...

35.

34.

חרדים לא לומדים היסטוריה, אנגלית, מתמטיקה, לשון ואפילו תנך. אפשר לסלוח לגפני, הוא תוצר של מערכת שלמה שהוקדשה לייצור א.נשים נבערים שחיים בעוני ובידוד מהחברה הכללית.

comment-2-comment

יחד עם זה גפני בטוח שאין חכם ממנו בעולם. מה שנקרא איבער חוכעם. ועל זה לבד אין לסלוח לו ואין לקבל את זה. בלתי נסבל

33.

תתבייש לך מר גפני. לך לאוניברסיטאות, מוסדות רפואיים, הייטק, רוב העובדים הם ממוצא מזרח אירופאי. תגיד להם תודה על אחרת היית חי במדינה ערבית צפון אפריקאית עם כל הברברים אנאלפביתים יוצאי הרי האטלס. לך לבתי הכלא בישראל ותראה מאיזה מוצא רוב יושבי בתי הכלא כאן, אני אגיד לך, יהודים ממוצא ערבי וערבים.

comment-2-comment

כי מלבד מהנדסים ואנשים משכילים יש בעלייה הזו לצערי גם גזענים עם ערכים פרימיטיבים של רוסיה הסובייטית, ובנוסף חלקם מתנשאים על הצברים (אשכנזים וספרדים) שהכינו את המדינה הזו ונפלו עליה כדי שהם יוכלו לעלות למדינת רווחה מודרנית, אז בחיאת ראבק טיפה כבוד למי שהכין עבורך את המדינה! לא מתאים? - תחזור.

32.

31.

comment-2-comment

30.

איוונט פלנר, שף גורמה ודי ג'יי (אף מילה לא בעברית). הם לא עניים!

29.

28.

דווקא בגלל כל הפוגרומים והעינויים שעברו בברית המועצות הם אמורים ללכת עם הזרם השמרני של הדת. כל השנים הם נאסרו נשלחו לסיביר ועונשים כאלה ואחרים בגלל יהדותם שרצו לשמר אותה . אז איך היום הם נילחמים נגד היהדות :שבת גיורים אוכל כשר כשרויות .......

comment-2-comment

דבר ראשון, זה לא מפחית מהיהדות שלהם . דבר שני - ממליצה לך לראות את הסרט ״הטיהור האחרון של סטלין״ בכאן 11 ואז תבין קצת יותר את הסבל של יהדות רוסיה ואת ההשמדה השיטתית של מנהיגי הדת והתרבות היהודיים והנסיון למחוק את היהדות שלהם עד שנותרה ליהודים רק שפה והידיעה שהם יהודים.

comment-2-comment

בורות משוועת.

comment-2-comment

27.

ממיליון יהודים בורים כמו גפני.

26.

25.

אבל לצער הלב גפני וחבורתו לא ילמדו אותו, כיוון שאין להם שום מחויבות לתכנית הלימודים של המדינה הציונית, ואפילו לא ללימודי ליבה בסיסיים ביותר.

24.

אחרי שקרא לבנט רוצח. ולכהנא להוריד כיפה . ומינה עצמו לאלוהים עלי אדמות. יש להוקיע את האיש הבזוי הזה -שמייצג ציבור חרדי באופן גרוע מאוד. המשניא את הציבור שלו על העם.איני מבין מדוע הציבור החרדי נותן לגפני את ליצמן להמשיך לייצג אותם בצורה כה רעה? כי הרבי החליט?

23.

הלוואי והיה תורם 0.1% למדינת ישראל ממה שתרמו ועדין תורמים העולים / יוצאי רוסיה . יש להעיף את האיש הדוחה הזה מכנסת ישראל .

22.

21.

20.

ואנחנו צריכים לשלם מיסים כדי לממן להם שירותי בריאות וחינוך

comment-2-comment

אם אין לך נתונים אמיתיים להציג, עדיף שתשתוק!

comment-2-comment

comment-2-comment

האם לא ידוע לך על פרסומים של הלמ"ס?יש קרוב לחצי מליון "חסרי דת"...מאיפה הם הגיעו לפה?מהמאדים?!!!

19.

את ליצמן גפני דרעי ותומכיהם נשלח לרוסיה . משם יבוא כול אחד שירצה לחיות כאן . ותשקוט הארץ .

18.

17.

צריך לבדוק את יהדותו של גפני ודומיו החשוכים לדעתי הוא איננו יהודי בכלל.

16.

גזענות כלפי רוסים זה כלום. הגיזענות שלהם קיצונית ובאה לכדי מומחיות והתעלות במיוחד כלפי עדות המזרח. כולנו יודעים שהם כאלה.

15.

פרסמתי תגובה על משפחתו של גפני בשהייתה בסיביר,ואתם מתעלמים ולא מפרסמים אותה!!!!!!!!!!!

14.

תוצאה של העדר לימודי ליבה יוצר ידענים מבוססי ססמאות, בורות ניסבלת ואפשר תמיד ללמוד. גזענות היא מחלה קשה לריפוי.

13.

האם מי מח"כ החרדים קרא ולו פעם אחת להחזיר את אידה נודל ז"ל לרוסיה? או את אנטולי שרנסקי או את יוסף מנדלוביץ ודרך אגב הרבה מהעולים הם לפי הגדרתם גוים (ראה הקמת כנסיות בריכוזי עולים) והם בודאי לא עלו או שסבלו מאנטישמיות

12.

משפחתו של גפני הוגלתה לסיביר בתקופת מלחה"ע השניה. שם הוכרחו מגיל 14 ש' לעבוד בטיפוס על עצי הגומי והבאת נורמה,כדי לקבל 500 גר' לחם. שם מסרו נפשם לקיום המצוות,תוך התחכמות לקלגסים הרוסיים. אחרי טלטולים בקולחוזים,עלו ארצה באקסודוס. לא פלא בזעקתו הנוכחית,על רדיפת שומרי הגחלת היהודית.

comment-2-comment

comment-2-comment

אין בסיביר עצי גומי ולא יכולים להיות . עצי גומי יש במדינות כמו תאילנד .

comment-2-comment

עוד עשרים שנה תחזור אלי אני ילמד אותך איך כותבים כצת. שונא גויים הרבה ולא קצת.

11.

אלה ש"סבלו", סתם עשו בעיות, יהדות זה לא דבר תרבותי זה שבט

10.

9.

זה הזוי שאין רף קבלה לנהל את המדינה וכל זב חוטם יכול להיות חבר כנסת.

comment-2-comment

8.

לקלל לשצוף לאיים...תנוחו...

7.

היום זה קורה עם יוצאי אתיופיה - כשמציפים את הארץ באנשים שהם לא יהודים מאפריקה (או סתם סודנים) אתה גורם לקלקול היחס לכולם. עם כל הכבוד, כשכל "המעדניות בשר" מוכרות חזיר בשפה הרוסית ואנשים שהגיעו משם חוגגים כריסמס עם איזה קשקוש מומצא בשם משונה .. מה רוצים מאנשים כמונו, שהוריהם שמרו על המסורת והציביון היהודי 2000 שנה בגלות ??

6.

5.

4.

ועל כך נאמר -: עבד כי ימלוך - פגאן, גזען, אנטישמי, בור ועם הארץ, היונק את לשד הארץ הזאת שנותנים מיטב בניה, מעז להתבטא, כמו אחרון צוררי ישראל לדורותיהם - אני מתבייש ששנינו מכונים "יהודים", שכן אני חש תיעוב עמוק כלפיו אישית וכלפי כל תרבות ההסתה שהוא מייצג.

3.

הבורות של yent מי מאמין למה שאתם מכרטטים כל יום נגד הצד היהודי

2.

מאיזו מדינה הגיע ליצמן, ניחוש אחת ממדינות סטלין

comment-2-comment

1.

אובדן ראשות ועדת הכספים שניתן לו במעמד הר סיני , חשף את הצדדים האפלים של האיש. גפני מזכיר יותר ויותר את אמסלם...

comment-2-comment

comment-2-comment

ואת זה לא אמר גפני, אלא מישהו קצת אחר...

comment-2-comment

ותזכרו שמדובר על הפעילים הפוליטים

comment-2-comment

התגובה שלך היא בושה

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה