26

בשיחות הגרעין בווינה, ישראל היא השניצל

הסכם בין איראן לבין המעצמות לא יסיר את האיום עלינו וממילא ישחרר כספים איראניים למטרות צבאיות אחרות. כך או כך, בשורות טובות לא יגיעו משם

נחום ברנע | פורסם:29/11/2021
צילום: APבנט, ביידן ואיברהים ראיסי. בבחינת חלב שנשפך (צילום: AP)
קולין קאהל הוא תת שר ההגנה האמריקני לענייני מדיניות. סיפור הקריירה שלו מרתק: בשמונה שנות נשיאותו של ברק אובמה הוא כיהן תחילה כסגן עוזר שר ההגנה לענייני המזרח התיכון; בהמשך כיהן כיועץ לביטחון לאומי של סגן הנשיא דאז ג'ו ביידן. הוא היה מעורב עמוקות במשא ומתן על הסכם הגרעין עם איראן ובשיווקו לקונגרס. זה גרם לקמפיין טראמפ לשכור את שירותי חברת הריגול הישראלית “בלאק קיוב” כדי לחסל אותו פוליטית. האשימו אותו שהוא מקבל כספי שוחד מאיראן ושהוא בוגד באשתו. לשתי הטענות לא היה בסיס.
ב-2013 הוא כתב נייר עמדה תחת הכותרת "אם הכל ייכשל: האתגרים בהכלה של איראן חמושה בגרעין". המסמך מספק הצצה מאלפת אל דרך החשיבה של בכירי ממשל ביידן ערב השיחות שנפתחות בווינה היום (ב'). אולי נכון יותר לומר: הצצה מבאסת. עדיף למנוע מאיראן להגיע לשם, כתב קאהל. עם זאת, צריך להביא בחשבון שהדבר עלול לקרות. במקרה כזה לא יהיה מנוס מהכלה.
המרכיב הראשון בתוכנית ההכלה הוא הרתעת איראן משימוש בנשק הגרעיני שלה. ארה"ב תצטרך לאיים במפורש בפעולת תגמול אם איראן תשתמש או תאיים להשתמש בנשק גרעיני; היא תצטרך לחזק את המחויבות שלה לבעלי בריתה באזור, ולפרוס מעליהם מטריית ביטחון, בתנאי שיתחייבו לא לפתח יכולות גרעיניות משל עצמן; היא תצטרך לספק לישראל ערבות גרעינית ולסכם עם ממשלת ישראל על צעדים שיחזקו את אמינות ההרתעה הגרעינית הישראלית; ואחרון-אחרון, לשפר את יכולת המודיעין לאתר ולסכל טרור גרעיני.
ההערכה השלטת היא שהאיראנים לא מעוניינים כרגע בהסכם: המטרה שלהם היא למשוך זמן. ייתכן שייאותו להגיע להסכם חלקי, שיקפיא זמנית את ההעשרה בתמורה לביטול חלק גדול מהסנקציות
הוא הוסיף לכך רשימה ארוכה של צעדים תובעניים בתחום ההגנה, המניעה ופירוק הנשק הגרעיני. הצעדים האלה, הוא מודה, יאלצו את הממשל לסטות ממדיניות החוץ שלו. הוא מתכוון לאובמה, אבל דבריו רלוונטיים גם לנשיא הנוכחי. ביידן מבקש למקד את מדיניות החוץ שלו בסין וברוסיה, בפתרון בעיית האקלים ובבלימת ההגירה הבלתי חוקית ממרכז אמריקה. בלימת הפרויקט האיראני היא נטל, מטרד. למרבה הצער, האיראנים יודעים את זה.
(צילום: שמוליק דודפור)
אף גורם רציני בישראל לא מעריך שהמשטר האיראני מתכוון לשגר פצצת אטום לעבר הקריה בתל אביב. זה לא הסיפור. אבל כל ממשלה בישראל צריכה להביא בחשבון שהאקדח הגרעיני שיונח על השולחן במערכה הבאה עלול לירות במערכה שאחריה. אמריקה יכולה להבטיח לנו ערבויות מפליגות, אבל בסוף האיום הישיר הוא רק עלינו. לכן מוצדק להשקיע משאבים בהרתעה, בהגנה, גם בהתקפה, אם התקפת מנע ישראלית אפשרית ואם המחיר נסבל.
תמונה כללית
כל זה נראה רחוק כרגע, בלתי מאיים, מנותק מהחיים האמיתיים. כאשר הישראלים חושבים על וינה - התפשטות הקורונה שם מטרידה אותם יותר מהתפשטות הגרעין. אבל עמוק בלב הם יודעים שהמגפה זמנית. היא תגבה מחיר בנפש, בכלכלה, בתיירות היוצאת והנכנסת, ואחר כך תיעלם. האיראנים יישארו אחריה.
תמונה כללית
נחום ברנעצילום: אלכס קולומויסקי
המשלחת האמריקנית מחדשת את המשא ומתן בתחושה פסימית. ההערכה השלטת היא שהאיראנים לא מעוניינים כרגע בהסכם: המטרה שלהם היא למשוך זמן. ייתכן שייאותו להגיע להסכם חלקי, שיקפיא זמנית את ההעשרה בתמורה לביטול חלק גדול מהסנקציות. בתוך הצוות האמריקני יש ויכוח על טיבו של הסכם כזה - אין התלהבות. בממשלת ישראל דוחים הסכם כזה על הסף: הוא לא יסיר את האיום אבל ישחרר כספים איראניים למטרות צבאיות אחרות. כך או כך, בשורות טובות לא יגיעו משם - ישראל היא השניצל במטבח שייפתח היום בווינה.
אפשר לכתוב קינות על ההימור של בנימין נתניהו שלא צלח, על ההחלטה שלו לפתוח במלחמת עולם נגד ההסכם ההוא, לאבד בדרך את התמיכה ההיסטורית בישראל של שתי המפלגות, להיכשל בקונגרס, להתעלם מכל אלה שהבינו שההסכם הוא הרע במיעוטו ולשים את יהבו על ניצחון של טראמפ בבחירות והתמוטטות של המשטר האיראני. כל זה הוא בגדר חלב שנשפך: אין טעם לבכות עליו. יש היום בירושלים ממשלה אחרת, ואיראן תגיע אל סף הגרעין במשמרת שלה.
מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com
לכתבה זו 26 תגובות
הוספת תגובה
26

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
19.

18.

17.

הכניסו צנטריפוגות מתקדמות. מהנקודה הזו ההחלטה כמה להתקדם היא פוליטית בלבד, ולכן = איראן מדינת סף. ללא קשר לממשלה הנוכחית בישראל.

16.

הם יכולים לפרק אותנו עם אלפי טילים. הם רק רוצים הרתעה שלא נחזיר באטום

15.

טראמפ יצר אווירת מלחמה שישראל היתה צריכה לנצל כדי לדחוף אותו לצעד הנוסף של מעורבות במלחמה עם אירן. רגע כזה לא יחזור בקרוב

comment-2-comment

14.

הממשלה הנוכחית לא פוחדת כמו ביבי. יבוא בוקר ונקום לחדשות של תקיםה באירן, זה מה שיהיה.

13.

ממשלת בנט-לפיד-ליברמן קיימת רק כדי לומר ביבי אשם למשהו מעשי אין הממשלה ה...בנט מסוגלת

comment-2-comment

מה מצפים ממשלה שקיימת ארבעה חודשים ..ביבי באמת אשם מה לעשות ואני לא שונא ביבי בכלל.. 12 שנים בשילטון ואנחנו בנקודה הזאת עכשיו..

12.

פסקה אחרונה - לא בא לי לעזוב את כל אלה. מה הוא מצפה? שבנט ישים אפוד קרמי, ייטען את העוזי וירוץ להתסער על נתנז? ממשלת בנט לפיד עושה את המיטב בסיטואציה מזעזעת שהביא הצמד נתניהו את יוסי כהן. נקודה.

11.

10.

9.

זה מה שהאמריקאים שואלים

comment-2-comment

צפון קוריאה לא רוצה לחסל את ישראל

8.

חשבנו שעם נתניהו אנחנו שקטים בנושא האירני, אז חשבנו ! כפי שאמר ראש הממשלה, יש פער עצום למה שחשבנו לבין מה שמצא בכניסתו לתפקיד.

7.

6.

comment-2-comment

אנחנו שלושה חודשים מהחלטה על מלחמה כוללת או אירן גרעינית

comment-2-comment

5.

לא משנה מה ואיך תציג בפני הביביסטים את מעשי מחדליהו. הם לא מתבלבלים מעובדות.

4.

comment-2-comment

3.

נכשלו כשלון מוחלט בצפון קוריאה.. ובסוריה ובמקומות אחרים ישראל הייתה צריכה לפעול בעצמה. אי אפשר לסמוך על ארה"ב, מצידה שכל העולם יילך לעזאזל כל עוד ארה"ב לא מאוימת.

comment-2-comment

האיראנים לעולם לא יתקפו את ישראל בנשק גרעיני. מכל מיני סיבות מוזרות, למוסלמים יש סנטימנט לארץ ישראל. אבל ארה"ב? פחחח. גם אם יש שם כמות כזו או אחרת של מוסלמים, הם פשוט יהיו שהידים. מצדם של המוסלמים הקיצוניים כל יבשת אמריקה יכולה להימחק מפני כדוה"א. ברגע שתהיה להם היכולת הם לא יהססו.

2.

1.

עם השכנים הקרובים ולבנות קואליציה מול השאיפות האירניות. יצחק רבין ז"ל נרצח ע"י שליח של ביבי, השלום ירד לטמיון וכל התוכניות האסטרטגיות של ראש הממשלה האחראי והחכם ירדו לטמיון. עם ישראל ייאלץ בקרוב לשלם על הרצח ועל כך ש"עשינו הרע בעיני ה' " חורבן בית שלישי מתקרב.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה