53
צילום: משה מזרחיצילום: משה מזרחי

באוצר לא ויתרו: הפיצוי למשפחות נספי מירון אושר בממשלה עם קיזוז הקצבאות

לפי המתווה, המשפחות יקבלו 500 אלף שקל על כל הרוג באסון, שיחשבו למעשה כהכנסה - ולכן יגרמו לקיזוז כל הקצבאות מביטוח לאומי המגיעות לה. במשרד המשפטים ובמוסד לביטוח הלאומי תמכו בשינוי החוק שימנע את הקיזוז, אך באוצר חששו מתקדים למקרים של תשלומי פיצויים אחרים

תמונה כללית
גד ליאור | פורסם: 23/01/2022
הממשלה אישרה היום (א') את המתווה להעברת מקדמה לפיצוי למשפחות הרוגי האסון בהר מירון, אולם לא ביטלה בהחלטתה את העיוות לפיו המשפחות יקבלו 500 אלף שקל על כל הרוג באסון הכבד - יקוצצו לה כל קצבאות הביטוח הלאומי, כפי שנחשף אמש ב-ynet.
במשרד האוצר התנגדו בתוקף לשנות את החוק ולמנוע את הקיזוז, הנובע במצב החוק הנוכחי מכך שהפיצוי יהווה הכנסה ובסדר גודל כזה של הכנסה שנתית - חצי מיליון שקל בשנת מס אחת - לא זכאים נתמכי הביטוח הלאומי לקצבאות השלמת הכנסה, נכות, מזונות וכדומה.
במשרד המשפטים, השותף ליוזמת הפיצוי, ובמוסד לביטוח הלאומי שיאלץ לבצע את קיצוץ הקצבאות לאלתר, תומכים בחקיקה חדשה, אולם במשרד האוצר חוששים מתקדים במקרה של תשלומים פיצויים במקרים אחרים ומתנגדים לשינוי החוק.
ל-ynet נודע כי היום התקיימו דיונים ממושכים למצוא פתרון לבעיה שנוצרה, אולם לפי שעה אישרה הממשלה את המתווה ולא הוחלט על חקיקה מתאימה למניעת קיזוז הקצבאות.
יצוין שהחלטת הממשלה למתן מקדמת הפיצוי מספיקה ואין צורך בעניין זה בחקיקה ראשית בכנסת. לעומת זאת, שינוי בחוק הביטוח הלאומי יחייב חקיקה בשלוש קריאות בכנסת. כפי שנודע אגף החשב הכללי במשרד האוצר הוא שמתנגד לשינוי החוק.
ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) אמר בעקבות ההחלטה כי "יש לוודא בנוסח החלטת הממשלה שהפיצוי למשפחות נפגעי אסון מירון לא יבוא על חשבון קצבאות הביטוח הלאומי המגיעות למשפחות על פי חוק. כמו כן, יש לגבש בהקדם פיצויים לפצועים ולמי שמתמודדים עם פוסט טראומה ומצוקות נפשיות כתוצאה מהאסון".
את מתווה הסיוע הביאו לאישור הממשלה שר האוצר אביגדור ליברמן ושר המשפטים גדעון סער שסיכמו על המתווה למשפחות 45 הרוגי האסון בהר מירון בסוף השבוע האחרון. במסגרת המתווה הוחלט להעניק סכום של כ-500 אלף שקל למשפחה של הרוג באסון כסיוע ראשוני. ככל שיתקיימו הליכים משפטיים, יקוזזו סכומים אלו מהסכומים שיפוצו המשפחות, כשיקבע מי יהיה הגורם המפצה.
ההצעה גובשה על ידי מנכ"ל משרד המשפטים עו"ד ערן דוידי, באישור החשב הכללי באוצר, רו"ח יהלי רוטנברג, והגורמים המשפטיים במשרדי האוצר והמשפטים.
השר ליברמן ציין, כי "האסון שאירע במירון הוא בסדר גודל לאומי ואת תחושת האובדן והכאב הקשים חוות קודם כל המשפחות ואיתן כל מדינת ישראל. מתווה הסיוע הכלכלי שגיבשנו למשפחות הכרחי וחשוב, זאת בנוסף לקמת ועדת החקירה הממלכתית שמבצעת את עבודתה גם בימים אלה. את הכאב לא ניתן לבטל ואת הקורבנות לצערנו לא ניתן להשיב אך נעשה כל שביכולתנו לתת את המענה המקסימלי למען המשפחות ונפעל בכל אמצעי הזהירות בכדי למנוע את האסון הבא".
השר סער: "האובדן העצום שחוות 45 משפחות בישראל וביהדות התפוצות אינו בר פיצוי. המעט שיכולה לעשות הממשלה היא לדאוג שהמקרה לא יחזור על עצמו ולסייע כלכלית למשפחות שנפגעו. המתווה שהנחנו היום על שולחן הממשלה נותן סיוע מיידי באופן המקל, עד כמה שניתן, על המשפחות".
לכתבה זו 53 תגובות
הוספת תגובה
53

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
34.

מדינה של נוכלים.

33.

שהצדיק שעל קברו באו להשתטח יפצה אותם. האסון נגרם ב-100% באשמתם. הם, הרבני שקר שלהם והפוליטיקאים המושחתים שלהם. למה אנחנו אמורים לממן את הפיצויים? ׳דרעי יממן…

comment-2-comment

32.

מצליחים הטפילים להיות עול כלכלי על ציבור המשרתים ומשלמי המיסים

31.

30.

comment-2-comment

מי שלא מפרגן בשעות קשות...יחווה את זה..לבדדד

29.

או מאלוהים

comment-2-comment

28.

הפיצוי למשפחות הנספים ממירון, עם כל העצב והצער על המוות שלהם- אפליה. למה למשפחות של תמימים שנרצחו מירי תועה לא מגיע? מה עם החרדים שניספו חודש לאחר מכן באסון הטריבונה? מדובר כאן גם באשם תורם של חלק גדול מהנספים- שדחקו ונדחקו בעצמם. לחלקם בני משפחה חכמים ואחראים יותר שירדו מההר- הם נדחקו, והמיסים שלי צריכים לשלם? זה גם מונע את התמריץ שלהם לתבוע בעצמם- את הרבנים שלהם, את מי שבנו את הטריבונה. כרגיל- המדינה (כלומר אני משלמת המיסים) תשלם.

comment-2-comment

נדמה לי שזה עדיין נמשך. מה בוער?

27.

26.

כול המשרדים שדחפו לקיים את האירוע בצורה בלתי אחראית, ומשיקולים פוליטיים ואחרים הם אלו שצריכים לממן את הפיצויים מהתקציב שלהם. אף אזרח לא אמור לממן אותם על כןל המחדלים. וזה כולל את הנהלת האתר, משרד הדתות, מפלגת ש"ס, העסקנים, וגם מי שאישר את האירוע כגון המשטרה. כול אלו צריכים לשלם מתקציבם.

comment-2-comment

אין סיבה שבגלל חבורת לא אחראים ישלמו פיצויים מכספי משלמי המיסים. די לניצול ולגזל.

comment-2-comment

אני בהלם מהתשלום שכופים על ציבור משלמי המיסים. יש הרבה מסכנים במדינה שמתו להם קרובים, בייסורים קשים, בשביל זה אנשים צ ריכים לעשות ביטוח פרטי. בשביל זה יש את האפשרות לתבוע- וגם להשית על התובעים אשם תורם.

comment-2-comment

המדינה בהחלט אשמה במקרה הזה

25.

24.

23.

פיצוי. נסעו למירון ביודעין ובמתכוון כשהם יודעים על הסכנה

22.

הם אימו על כל מי שהצליחו שיתנו לבוחרהם להגיע למירון והכל בשביל עוד קול אחד בכלפי תרתיי משמע.

21.

רובם בטלנים שלא עובדים ולא משלמים מיסים. פרימיטיביים שחיים על חשבון החברה ועכשיו יקבלו תוספת. איפה האחריות האישית למה שעושים

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

20.

ואח״כ מתפלאים...

19.

18.

17.

לא התחלפה ממשלה .העסקנים החרדים יצרו את מלכודת המוות הפגנית ,האלילית במירון ומי ישלם? לא הפוליטיקאים והעסקנים והשרלטנים הרבנים החרדים אלא משלם המיסים הציוני הנושא בכל נטל. מתי ננפץ את הקומבינה החרדית על כספי מדינה????????????????????????

comment-2-comment

תתבייש, אזרחים מתו. לפחות המדינה מפצה את המשפחות

comment-2-comment

הם עשו את זה לעצמם ביודעין

16.

לדעתי צריך לשלוח חלק מהמתגייסים לשרת בישיבות במקומם. איפה נציגי הציבור שלי? מי ירים את הכפפה?

15.

אלה אנשים שהחיים שלהם נדפקו באותו לילה במירון, ועוד לפני זה הם חיו כנראה בעוני ובקושי. זה שיש בעיות קשות עם ההנהגה החרדית, שהיתה אחראית לדם שנשפך שם והיא גם הסיבה לעוני החרדי, זה בסוף לא אשמת אנשים פשוטים שחרב עליהם עולמם. ובסופו של יום, המדינה גם היא צריכה לתת חשבון על הכניעה המבישה לחבורת הכוחנים שרק תובעים ודורשים גם שמי שנפגע הוא צאן מריעתם.

comment-2-comment

למה אני צריכה לממן את זה?

14.

13.

ובעיקר העסקנים החרדים, ביניהם שרים וח"כ

12.

מה בראש שלהם והחילונים משלמים...

comment-2-comment

11.

ומה עם פוסט טראומתיים כתוצאה משירות צבאי? איך האנשים האלה מסתכלים על עצמם במראה כל בוקר?

10.

9.

גם הם מתים מטפשות חוסר ארגון וחוסר אחריות, למה להם לא מגיע?

8.

7.

למה אני צריך לשלם להם פיצויים? בנוסף, אלה אנשים שלא עובדים לפרנסתם, אז למי נגרם נזק ממותם?

comment-2-comment

הרבה מהחרדים עובדים יותר קשה ממך משלמים יותר מיסים ממך

6.

ולהפסיק את חלוקת הקצבאות לכולם, לתמיד.

comment-2-comment

הראשון שצריך לשלם זה דרעי

5.

אנחנו צריכים לממן את הפיצויים שלהם!!!

comment-2-comment

אדם רע

4.

אם היתה שם מסיבת טראנס אף אחד לא היה רואה שקל, אני לא מבין מה ההבדל

comment-2-comment

האנשים בשחור שוב מנצלים את אוכלוסית משלמי המסים

comment-2-comment

השנאה מרקיבה לך כל תא אפשרי במוח.

3.

חילוניים פראיירים. שישלמו

2.

1.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה