38
צילום: רפי קוץצילום: רפי קוץ

השרים ליברמן ומיכאלי מבטיחים: כביש 90 ישודרג ב-410 מיליון שקל

תוכנית חדשה, רגע לפני עוד בחירות: על פי הודעת משרדי האוצר והתחבורה, 110 מיליון שקלים יוקצו עבור שדרוג כביש 90, בנוסף ל-300 מיליון שקל שהוקצו לטובת הרחבתו

תמונה כללית
רועי רובינשטיין | פורסם: 23/06/2022
יום לאחר שפיזור הכנסת אושר בקריאה טרומית ורגע לפני עוד מערכת בחירות, סיכמו היום (חמישי) שר האוצר אביגדור ליברמן ושרת התחבורה מרב מיכאלי על תקציב בסך 110 מיליון שקלים עבור שדרוג כביש 90. זאת בנוסף ל-300 מיליון שקלים שהוקצו לטובת הרחבת הכביש במקטע של קטורה עד נחל שיטה.
על פי הודעת המשרדים, התקציב הנוסף יוקצה לפתרונות בביצוע מידי בכל 100 הקילומטרים, החל מנחל שיטה ועד צומת ערבה, הכוללים נתיבי עקיפה, מפרצי מנוחה, תאורה ושדרוג הכביש, במטרה להביא להפחתת תאונות הדרכים בכביש באופן מידי. פתרונות אלו, על פי ההודעה, יהיו מוכנים כבר החל מאמצע שנת 2023.
"ממשלות ישראל לא הביאו עד כה פתרון להפחתת תאונות הדרכים בכביש 90, ואחרי עבודת מטה מקצועית יחד עם שרת התחבורה גיבשנו לראשונה פתרון בר יישום, אפקטיבי ומהיר, שיתבצע ללא עיכובים", אמר שר האוצר אביגדור ליברמן. שרת התחבורה מרב מיכאלי, שהורתה לבחון מחדש את תוואי המקטעים בכביש, אמרה כי "כביש 90 גבה קורבנות רבים, והוא גם כביש חשוב במיוחד לתושבות והתושבים באילת ובדרום הארץ. לכולם מגיע שהכביש הזה יטופל כראוי סוף סוף".
על רקע המצב הפוליטי הסבוך לא בטוח אם תוכנית זאת אכן תצא לפועל, אך מומחים רבים מסכימים שכביש 90, שגבה קורבנות רבים במהלך השנים, זקוק לשדרוג. כביש 90 מוכר כאחד מצירי התנועה המסוכנים במדינה, עם מספר גדול של תאונות קטלניות, בין היתר עקב אורכו יוצא הדופן מצפון לדרום - ובעיקר בקטע בין צומת הערבה לאילת.
זירת התאונה הקטלנית בגשר פארן בערבה, בחודש שעבר (צילום: רועי טפר, נדב אילון, מועצה אזורית הערבה התיכונה)
צילום: נדב אילון, מועצה אזורית ערבה תיכונהמבקר המדינה קבע שהמדינה התרשלה בטיפול בכביש. זירת התאונה על גשר פארן בחודש שעבר (צילום: נדב אילון, מועצה אזורית ערבה תיכונה)
תמונה כללית
בחודש שעבר נהרגו ארבעה אנשים, בהם נערה כבת 13 וילד כבן 4, בתאונה מחרידה בכביש, כששני רכבים התנגשו חזיתית סמוך למושב פארן, לכיוון צפון. בתאונה נפצעו בנוסף שני גברים כבני 40 באורח בינוני. בעקבות התאונה איימו תושבי הערבה שאם המדינה לא תתגייס לטיפול בכביש, בכוונתם לחסום במחאה את ציר התנועה הראשי.
אשתקד קבע מבקר המדינה כי המדינה התרשלה בטיפול בכביש, וכי למרות 81 הרוגים בקטע שבין קטורה לצומת הערבה בין 2003 ל-2020 - שם נמצא גם מושב פארן הסמוך לזירת התאונה - עד כה לא הושלם תכנון הרחבת 120 הק"מ עד הצומת, ולא נמצא עדיין מימון כולל לעבודות, המוערך בסך של כ-2 מיליארד שקל.
שר התחבורה לשעבר, ישראל כץ, הבטיח ב-2018 להוציא לדרך תוכנית לאומית בסך 15 מיליארד שקל להרחבת הכביש לכל אורכו עד לקריית שמונה, אך היא לא קודמה, גם כאשר שימש כשר האוצר. בין היתר ציין המבקר כי גודש התנועה על הכביש הוחמר מאז נסגר שדה דב בתל אביב ב-2019, ושדה התעופה של אילת הועבר הרחק צפונית ממנה.
לכתבה זו 38 תגובות
הוספת תגובה
38

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
26.

תוכניות כאלו לא בונים ביום ולא מחליטים עליהן ביום אחד (ולהזכירכם, רק לפני 3 ימים הממשלה החליטה על פירוקה והליכה לבחירות). ואיפה היה ביבי במשך 12 שנה? למה לא דאג לטפל בכביש? וישראל כץ - שהיה שר התחבורה וגם שר האוצר - למה רק דיבר במשך השנים ולא פעל?

25.

24.

האם יטפלו בגמלים המשוטטים בחלק הדרומי של הכביש? הם גרמו לתאונות רבות עם הרוגים.

23.

עכשיו כולם יכולים להבטיח הכל מהכל. במילא לא ניתן לקיים!!!

22.

50 מיליארד שקל לתת לגורמים מסוימים כן היה לכם

21.

מזל שיש בחירות פעם בכמה חודשים ככה לפחות מספרים לנו סיפורים יאאאלה הביתההה

20.

רק אל תשכחו את כל הרע שליברמן עשה בשנה האחרונה ואת כל הכלום שמיכאלי עשתה בשנה האחרונה

19.

מה שרציתם לעשות בא לכם ונהפוך הוא, ליברמן אתה לא מכיר את זה זה אצל היהודים שרצית לזרוק

18.

17.

הכביש בעייתי ביותר בצפון הארץ עורק חשוב לאחר שסוף סוף תוקצב באה מירי סיבוני עצרה את העבודות לקחה את התקציב לטובת שיט לא נשכח ולא נסלח ביום הבחירות

16.

15.

קודם כל תגמרו את הקיימים: נוסע בכביש 5 פעמיים ביום - אף כלי לא עובד על כביש כל כך מרכזי בישראל!

14.

13.

אין מה לעשות 2 סמרטוטים שמנסים לעשות עוד 2 מנדטים תתחילו להפנים שעוד כמה חודשיים אולי תהיו עובדי קבלן

12.

11.

10.

הבטחות כמו חול

9.

ולא על סבסוד ילדים וחיי אבטלה

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

8.

הליכוד ה"מפואר" לא מצליח להעביר תקציב בסיסי, אז בטח לא מעביר משהו לשיפור החיים שלנו התושבים.. אלה מגיעים במצב גרוע ותוך שנה מזיזים כבר עניינים. מתחיל לחשוב שחבל שהם מקפלים את הבסטה

comment-2-comment

נזכרים בדקה ה90 לעשות משהו ואתה חוגג? או שאתה סנילי ושכחת שהם העלו את מחירי השתייה המתוקה, חד"פ, דלק ומה לא, או שאתה חמוץ אשכנזי ממורמר

comment-2-comment

7.

comment-2-comment

6.

comment-2-comment

5.

4.

comment-2-comment

comment-2-comment

לפני 10 בבוקר לא מתעורר...

comment-2-comment

בשנה אחת אי אפשר לתקן את כל המחדלים. מה שבטוח מישהו עשה טוב השנה.

3.

2.

comment-2-comment

תתביש לך ,12 שנים ביבי לא עשה כלום ,חוץ מאני ואני ואני ושרה

1.

עכשיו אתם יכולים להבטיח שכר מינימום של מליון שקל לכל עובד קדימה ממלא אתם יודעים שאתם שייכים לעבר וגם אתם כבר לא מאמינים לעצמכם

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה