צילום: Shutterstock
צילום: Shutterstock

רשות החשמל אישרה: סופרגז, פזגז, סונול, סלקום ו-HOT ימכרו חשמל

בעוד שבועיים אמור להיפתח הפיילוט במסגרתו יוכלו עשרות אלפי בתים בישראל בהם מותקן מונה חכם, להתנתק מחברת החשמל ולקנות חשמל בתעריף מוזל. בישיבתה בשבוע שעבר אישרה רשות החשמל ל-18 חברות להתחיל במכירה

ענת רואה, כלכליסט | פורסם:18/07/2021
רשות החשמל אישרה ל-18 חברות להתחיל למכור חשמל לצרכנים פרטיים, במסגרת הפיילוט שיפתח בשבועות הקרובים. בין החברות שקיבלו אישור: סופרגז, סונול, HOT, פזגז וסלקום.
הפיילוט מיועד רשמית להתחיל בסוף החודש, וצרכנים ראשונים שיצטרפו אליו יקבלו חשבון חשמל מספק פרטי כבר בספטמבר.
במסגרת הפיילוט של רשות החשמל, יוכלו כמה עשרות אלפי משקי בית בישראל שבהם מותקן מונה חשמל דיגיטלי, לבחור לעזוב את חברת החשמל ולרכוש חשמל מספק אחר. באופן זה הם יוכלו להוזיל את חשבון החשמל בכ-7%.
ההתנתקות מחברת החשמל אינה כרוכה בכל שינוי תשתית שכן חברת החשמל תישאר מונופול טבעי בתחום רשת ההולכה והחלוקה, והתחרות היא על מקטע השיווק. כל זאת כחלק מהרפורמה במשק החשמל. ייצור החשמל כבר נפתח לתחרות לפני מספר שנים, וכיום מייצרים יצרני החשמל הפרטיים כ-40% מהחשמל בישראל. יחד עם זאת, עד כה הם לא יכלו למכור את החשמל לצרכנים ביתיים אלא יכלו להתחרות רק על כמה אלפי לקוחות מסחריים גדולים.
עוד חברות שקיבלו רישיון במסגרת הפיילוט: OPC אנרגיה, תחנת הכוח הפרטית בשליטת עידן עופר; חברת תיקום תקשורת; תחנת הכוח דוראד; שיכון ובינוי אנרגיה; חברת תשתית הטעינה החשמלית אפקון תחבורה חשמלית; אלייד תשתיות; ג'ינרג'י; רפק אנרגיה; חד אסף מתכות; אנרג'יקס אנרגיות מתחדשות; אסקו ישראל – שירותי חשמל ואנרגיה; משק אנרגיה; ואדלטק הספקת חשמל.
הדרישות העיקריות של רשות החשמל כתנאי לקבלת הרישיון היה מערך שירות לקוחות פעיל וכן הון עצמי בהיקף 50 מיליון שקל.
המכשול העיקרי בדרך לרפורמה הוא המונה החכם, שמותקן כיום רק ב-40 אלף מונים ביתיים. זאת מתוך 2.6 מיליון לקוחות שונים, כלומר רק ב-1.5% ממשקי הבית בישראל מותקן המונה שבלעדיו אי אפשר ליהנות מהתחרות. רשות החשמל הגבילה את הפיילוט מלכתחילה רק ל-22 אלף בתי אב, כלומר פחות מ-1%.
הערים המרכזיות בהן הותקנו מונים חכמים עד כה הן מודיעין, וגם באר שבע, ירושלים, נתניה, גבעת עדה ובינימינה וכל שכונה חדשה שמוקמת בישראל. בכל יתר הערים פריסת המונים החכמים היא אפסית עד זניחה.
בהחלטת רשות החשמל שהתקבלה בשבוע שעבר נכתב כי מבקשות הרישיון הפקידו ערבות בנקאית בסכום של 2 מיליון שקל בידי הרשות, והרישיון שלהם יכנס לתוקף עם חתימת שרת האנרגיה קארין אלהרר.
ביום חמישי שעבר דיווחה סופרגז על כניסתה לתחום אספקת חשמל ללקוחות קצה פרטיים, ומנכ"ל החברה כפיר נבון מסר: "קבלת רישיון מספק חשמל ירחיב את פעילותה של סופרגז בתחום אספקת חשמל ללקוחות קצה ומהווה נדבך נוסף וחשוב באסטרטגיית החברה לביסוס מעמדה כספקית אנרגיה מובילה ורב תחומית. בהתאם לאסטרטגיה זו, הודענו בחודשים האחרונים גם על כניסה לתחום אגירת החשמל וכניסה לתחום האנרגיות המתחדשות. אנו ממשיכים לפעול לביסוס מעמדנו כשחקן משמעותי בשוק האנרגיה הישראלי, ופועלים גם לאיתור עסקאות בתחום האנרגיה בחו"ל, כשבמקביל אנחנו פועלים להמשך פיתוח פעילויות הליבה שלנו בתחום הגפ"מ, הגז הטבעי והקוגנרציה".
לכתבה זו 32 תגובות
הוספת תגובה
32

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
21.

גם בחינם אני לא מתחבר אליהם שודדים מהדרג הבכיר

20.

בטח שיאשרו להם לספק גז, נותנים לטייקונים האלה להמשיך להתעשר על חשבון הציבור

19.

רק שיאפשרו לכולם

18.

17.

הוט לא מצליחים למכור טריפל ללא תקלות לצרכנים עכשיו מאשרים להם למכור חשמל...זה מה שניקרא לקנות חתול בשק....זה מה שנקרא עכשיו יש להם את כל הכלים להחשיך לך את הבית...החלטה גרועה ביותר!!!!

16.

תזהרו מפיתויים. אם חפצי חיים אתם התרחקו מהשרות הזה.

15.

14.

comment-2-comment

13.

12.

11.

מי רוצה לקבל שרות מהוט או מפז גז תנסו לתפוס אותם או לקבל שירות על טלווזיה או אינטרנט הם לא עונים אז גם חשמל...מי רוצה את זה בכלל?

comment-2-comment

10.

מה יש בזה שמושך רוע ושירות גרוע.

comment-2-comment

comment-2-comment

9.

אין יותר תירוצים לחברת החשמל הם מזמן כבר משתמשים בגז ולא בפחם. אם חברת החשמל לא יורידו מחירים יהיה פניות לבגץ ולממשלה החדשה.

comment-2-comment

חברת חשמל לא תוריד מחיר כי חלק גדול מההכנסה עובר לחברה העותומנית ששיכת לעובדים ומשם מחולק מיליוני שקלים לעובדים שיוצאים לפנסיה.... ובהמשך הפנסיה גודלת כל שנה ושנה ....את זה לא מספרים לאזרחי ישראל ...במשרד התשתיות יודעים זאת ולא עושים דבר!!!!!!!!!!!כי עובדי חברת חשמל עם הפנסיונרים זה כוח הצבעה גדול מאד וכל מפלגה צריכה את הכוח הזה................

comment-2-comment

מחירי החשמל בשליטה של רשות החשמל ולא בידי חברת החשמל

comment-2-comment

אין לך טיפת שכל בראש איך אמר אינשטיין ליקום ולטיפשות אין גבול.

8.

המדינה צריכה למסות את העשירים ולסבסד הנחה בחשמל. די לפתרונות שוק חופשי שמטיבים רק עם העשירים

comment-2-comment

צריך שוק חופשי אמיתי, בלי בריוקרטיה וכל מיני שטויות כאלה. המדינה צריכה לצאת לנו מהחיים וכמה שיותר, יותר טוב.

comment-2-comment

הבעיה היא שהיישום של ההפרטה נותן התכנות רק למקורבים לשלטון לקבל זיכיון במקום חופש כלכלי אמיתי

7.

גם יזמברו בחשבונית וגם עד שיתקנו תקלה..... זה לא רק טלוויזיה זה חשמל לכל הבית....

6.

5.

מי שרוצה להשתמש בגנרטור שיתחבר לרשתות האלו,ראינו מה קורה בקליפורניה עם הפרטת החשמל...מידי יום יש הפסקות חשמל...

comment-2-comment

4.

מהוט לא מומלץ לרכוש כלום

3.

איפה ואיך ניתן לבקש שיחליפו למונה חכם? ביקשתי מחברת חשמל עשרות פעמים אמרו לי לא מחליפים

2.

1.

comment-2-comment

כי האינפלציה מהירה יותר מעליית המשכורת החציונית

לכל התגובות
0